جشن موسیقی ایران آرام آرام آغاز می شود

ثبت‌نام 259 گروه در جشنواره موسیقی فجر

دبیر اجرایی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با اعلام این خبر گفت:در این دوره از جشنواره 259 گروه و هنرمند تقاضای خود را به دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر اعلام کرده‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته رشد 61 درصدی داشته به طوری که آمار شرکت‌کنندگان جشنواره بیست و هشتم 160 گروه و امسال 259 گروه است.
کد خبر: ۶۱۷۰۳۳
ثبت‌نام 259 گروه در جشنواره موسیقی فجر

علی ترابی ادامه داد: در این دوره و در شاخه کلاسیک ایرانی 67 گروه اعلام حضور کرده‌اند که از این تعداد 22 گروه از تهران و 45 گروه از شهرستان هستند. در شاخه کلاسیک غیرایرانی 14 گروه شامل 7 گروه تهرانی و 7 گروه شهرستانی و در شاخه آواز جمعی 13 گروه شامل 5 گروه تهرانی و 8 گروه شهرستانی آثارشان را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند.

دبیر اجرایی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با اشاره به آمار شرکت‌کنندگان در بخش آهنگسازی این دوره بیان داشت: در شاخه آهنگسازی مجموعا 165 هنرمند آمادگی خود را اعلام کرده‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است به طوری که در شاخه آهنگسازی کلاسیک ایرانی 46 اثر شامل 20 اثر از تهران و 26 اثر از شهرستانها، در شاخه آهنگسازی کلاسیک غیر ایرانی 79 اثر شامل 30 اثر از تهران و 49 اثر از شهرستان‌ها، در بخش پایان‌نامه 14 اثر شامل 3 اثر از تهران و 11 اثر از شهرستان و در بخش ویژه با موضوع موسیقی حماسی 26 اثر شامل 8 اثر از تهران و 18 اثر از شهرستان به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

ترابی در ادامه به مقایسه میزان تعداد شرکت‌کنندگان جشنواره بیست و نهم نسبت به سال گذشته پرداخت و افزود: تقریبا در تمامی شاخه‌های بخش رقابتی شاهد رشد قابل چشمگیری هستیم به طوری که در بخش کلاسیک ایرانی سال گذشته 53 گروه و امسال 67 گروه، در بخش آواز جمعی سال گذشته 8 گروه و امسال 13 گروه متقاضی شرکت در جشنواره بوده‌اند و در بخش آهنگسازی سال گذشته 80 اثر و امسال 165 اثر شرکت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: تنها در شاخه کلاسیک غیرایرانی ما شاهد کاهش گروه‌های شرکت‌کننده بودیم به طوری که سال گذشته 19 گروه و امسال 14 گروه متقاضی شرکت در جشنواره بوده‌اند که این مساله نیازمند توجه بیشتر سیاست‌گذاران موسیقی است که با آسیب‌شناسی کارشناسانه به این امر مهم بپردازند و زمینه‌های لازم را برای ترغیب و پرورش موزیسین‌های جوان به این شاخه از موسیقی ایجاد کنند.

دبیر اجرایی جشنواره بیست و نهم در خاتمه خاطر نشان کرد: 259 گروه و اثر شرکت‌کننده در بخش رقابتی جشنواره، توسط هیات انتخاب داوری و آثار راه یافته به جشنواره از سوی ستاد جشنواره اعلام خواهد شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها