معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با بیان اینکه ماهانه وزارت نفت 2500 میلیارد تومان منابع مایل یارانه های نقدی را تامین می کند، گفت: پرداخت یارانه‌ها با سبک و روش کنونی در سال آینده امکان پذیر نیست و سبب فروپاشی بیشتر ساختارهای اقتصادی کشور می‌شود.
کد خبر: ۶۱۷۰۱۹
پرداخت یارانه به شیوه فعلی از سال 93 امکان‌پذیر نیست

منصور معظمی با اشاره به رابطه شرکت‌های تولیدکننده انرژی (از جمله شرکت ملی پالایش و پخش و گاز) با سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: بر اساس روابط مالی تعریف شده هم اکنون درآمد حاصل از فروش گاز و فرآورده های نفتی مستقیم به خزانه کل واریز می شود و شرکت ها سهم خود را بر اساس میزان تعیین شده از خزانه دریافت خواهند کرد که تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است و شرکت‌های زیرمجموعه صنعت نفت در تنگنای شدید مالی قرار دارند.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ماهانه حدود دو هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان برای تامین منابع یارانه‌ها از محل صنعت نفت تامین می شود، افزود: ماهانه سه هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان از سوی دولت، یارانه به مردم پرداخت می شود که بخش عمده آن (دو هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان) آن از سوی وزارت نفت تامین می شود و بار اصلی هدفمندی یارانه‌ها بر دوش وزارت نفت است.

وی افزود: بر اساس قانون بودجه سال ١٣٩٢ قرار بود از محل افزایش قیمت حامل های انرژی، بخش عمده ای از اعتبار مورد نیاز برای پرداخت هدفمندی یارانه ها تامین شود، که تاکنون در این زمینه اقدام خاصی انجام نشده است و بار آن بر روی صنعت نفت سنگینی می کند.

معظمی با بیان این که تحقق پرداخت مبالغ یارانه ها وابسته به منطقی کردن مکانیزم اجرایی قیمت حامل های انرژی است، اظهار کرد: پرداخت یارانه ها با سبک و روش کنونی در سال آینده امکان پذیر نیست و سبب فروپاشی بیشتر ساختارهای اقتصادی کشور می شود.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت افزود: وزارت نفت تاکنون به تعهدها و تکالیف خود در زمینه پرداخت یارانه ها عمل کرده، البته این اقدام به معنای اجرایی نشدن پروژه های کلیدی صنعت نفت در بخش های مختلف این صنعت بوده است و همه پروژه‌های صنعت نفت با مشکل تامین اعتبار مواجه هستند. (مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
معراج حداد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۸
۰
۰
اول گفتید باید یارانه هدفمند باشه ، یارانه دادید حالا میگید یارانه به این شیوع امكان پذیر نیست ! با هدفمند كردن یارانه قیمت ها دوبرابر شد و كیفیت اجناس به جایی كه بهتر بشه كمتر شد ، حالا شما میخواهید یواش یواش حذفش كنید فقط به قشر ضعیف ضربه میخوره ، همین

نیازمندی ها