مرد هزار چهره که با عنوان مهندس و پزشک و در جریان تصادفات ساختگی زنان را فریب داده و از آنها سرقتهای میلیونی کرده بود، سرانجام در دام ماموران گرفتار شد.
کد خبر: ۵۹۰۶۴۹
دستگیری مرد هزار چهره به اتهام شکار زنان

اواخر شهریور سال گذشته زن جوانی با مراجعه به کلانتری 112 ابوسعید به مأموران اعلام کرد از سوی شخصی تحت عنوان مهندس عمران به بهانه تعویض خودرواش با یک دستگاه خودرو مدل سال مورد کلاهبرداری قرار گرفته است .

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه 15 دادسرای ناحیه 10 تهران ، پرونده برای رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

مالباخته پس از حضور در پایگاه هشتم آگاهی ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : در سه راه آذری با خودرو پراید در حال تردد بودم که با یک دستگاه خودرو سانتافه سفید رنگ تصادف کردم . راننده سانتافه خودش را مهندس عمران معرفی کرد و مدعی شد که حاضر است در ازای خسارت ناشی از تصادف ، اقدام به تعویض خودرو کرده و با اضافه کردن مبلغ خسارت بر روی پول به دست آمده از فروش خودرو اقدام به خرید یک دستگاه خودرو پراید مدل بالاتر کند .

مالباخته در ادامه اظهاراتش و در خصوص نحوه کلاهبرداری به کارآگاهان گفت: چند روز پس از توافق بر سر موضوع تعویض خودرو با یک ماشین مدل سال ، با این شخص که خودش را به نام آرش معرفی کرده بود قرار ملاقات گذاشته و به یک نمایشگاه در اتوبان یادگار امام رفتیم و خودرو پرایدم را به مبلغ 10 میلیون و 500 هزار تومان فروختم . از آنجائیکه این شخص دارای وجهه ای کاملا موجه بود ، در طی همین مدت کوتاه به این شخص اعتماد کرده و زمانیکه برای خرید ماشین
با یکدیگر قرار ملاقات گذاشته بودیم، پول به دست آمده از فروش پراید را در اختیارش گذاشته و به همراه یکدیگر و پیش از خرید ماشین ، به پیشنهاد آرش به یک مغازه فروش مانتو در حوالی بازار مراجعه کردیم. زمانیکه برای امتحان کردن مانتو و در حالیکه کیف دستی حاوی مبلغ 10 میلیون و 500 هزار تومان را در اختیارش گذاشته بودم ، لحظه ای از وی دور شدم. وقتی از داخل اتاق پرو بیرون آمدم ، متوجه شدم که آرش از مغازه خارج و پول ها را به همراه خود برده است.

با آغاز رسیدگی به پرونده و بررسی شکایت های مشابه ، کارآگاهان متوجه شدند که کلاهبرداری های مشابه دیگری از سایر زنان و دختران جوان صورت گرفته است. در تمامی آنها فردی تحت عنوان پزشک متخصص ، مهندس عمران ، کارشناس امور حقوقی و ... ابتدا با ایجاد تصادف ساختگی و به بهانه پرداخت خسارت به شیوه تعویض خودرو با خودروهای مدل بالا ، اقدام به طرح آشنایی با آنها کرده و در ادامه و به بهانه پیشنهاد ازدواج و ... ، اعتماد این افراد را جلب و پس از تحصیل اموال متواری شده است. با شناسایی چندین نفر از مالباختگان و بررسی پرونده آنها مشخص شد که متهم تحت تعقیب پرونده به همین شیوه و شگرد بیش از 150 میلیون تومان از مالباختگان کلاهبرداری کرده است  .

یکی از این مالباختگان پس از حضور در پایگاه هشتم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : 28 مهر سال 91 در یک تصادف رانندگی با فردی به نام آرش که خود را مهندس عمران معرفی کرد ، آشنا و پس از مدت کوتاهی ، در میدان انقلاب و در یک دیدار کوتاه قرار شد تا آرش به همراه خانواده اش برای آشنایی بیشتر به خانه ما بیاید . 30 مهر به بهانه غذا خوردن به یک رستوران رفته اما پس از پیاده شدن از ماشین آرش پیشنهاد کرد که کیف لب تاپ حاوی یک دستگاه لب تاپ ، یک رشته گردنبند طلا و مبلغ 300 هزار تومان وجه نقد خود را در ماشین گذاشته و پس از آن به داخل رستوران برویم و من نیز درخواست او را قبول کردم . وقتی داخل داخل رستوران شدیم آرش به بهانه جا گذاشتن گوشی تلفن همراه و برداشتن آن از داخل ماشین ، از رستوران خارج شد و دیگر خبری از او نشد ! . به محل پارک ماشین مراجعه کردم اما از او هیچ خبری نبود و تلفن همراهش نیز خاموش شده بود .

در ادامه رسیدگی به پرونده و با بهرگیری از چهره نگاری و بررسی بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار ، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار به نام کوروش 34 ساله  شدند که در سال 86 به اتهام "مشارکت در سرقت" و "حمل غیرمجاز سلاح گرم" دستگیر و روانه زندان شده اما در سال 88 و پس از تأمین قرار وثیقه از زندان آزاد و از آن پس متواری شده بود .

در ادامه تحقیقات و با بهره گیری از اظهارات مالباختگان مشخص شد که متهم خودروهای مدل بالای مورد استفاده در جرایم خود را با استفاده از مدارک شناسایی و هویت آنها اجاره و با استفاده از انواع خودروهای مدل بالا از قبیل سانتافه ، آزرا و... و معرفی خود به عناوین مختلف دکتر، مهندس، کارشناس حقوقی و...، با مالباختگان و به شیوه مشابه طرح آشنایی و دوستی برقرار و پس از جلب اعتماد اقدام به کلاهبرداری از آنها کرده است .

با توجه به شیوه و شگرد متهم در کلاهبرداری و شناسایی محل های تردد متهم در منطقه جنوب و جنوب غرب تهران ، اقدامات پلیسی آغاز و سرانجام متهم 15 مرداد در منطقه نازی آباد شناسایی ، دستگیر و در همان مراحل اولیه تحقیقات به کلاهبرداری از زنان و دختران جوان اعتراف کرد .

متهم در اعترافات اولیه عنوان داشت : سال 88 پس از آزادی از زندان با زنی به نام مهسا آشنا و مقداری طلا به ارزش یک میلیون و 700 هزار تومان را از وی سرقت کردم . بعد از آن با زن دیگری آشنا و مبلغ 400 هزار تومان از او سرقت و متواری شدم . چند روز بعد با زن دیگری به نام لیلا طرح دوستی ریخته و اقدام به سرقت چند حلقه انگشتر طلا از وی کردم. مدتی بعد با زن دیگری آشنا و.... .

سرهنگ کارآگاه میرزکی رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه متهم تا سوم راهنمایی درس خوانده است ، گفت: با توجه به اعترافات صریح متهم به سرقت و کلاهبرداری ، شناسایی تعدادی از مالباختگان و احتمال افزایش جرایم ارتکابی از سوی متهم و همچنین افزایش تعداد مالباختگان در تهران و دیگر شهرهای کشور ، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی مقام قضایی صادر شده است . به همین خاطر از شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می شود تا برای طرح و پیگیری شکایت خود به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان حر - انتهای خیابان 12 فروردین مراجعه و یا هرگونه اخبار و اطلاعات خود در خصوص متهم را از طریق شماره تماس 21866093 و یا 51055658 در اختیار کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند .(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۴
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۲
۰
۰
روزنامه جام جم سال 95 ؛ متهمی كه در سال 92 به علت دزدی از زنان به حكم وثیقه آزاد شده بود مجداا اقدام به این كار كرده و در آخرین حادثه اقدام به قتل زن جوانی مینماید. یعنی ما تا كی باید شاهد تكرر اینگونه از حوادث باشیم؟ 3 سال بعد دوباره آزاد و این سیكل دوباره تكرار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مهدی
یك كارشناس پیشگیری آسیب های اجتماعی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۲
۰
۰
زنان ودخترانی كه سریع مورد سوء استفاده قرار می گیرند از نظر سنی شاید رشد گرده باشند ولی از نظر مهارت برای ورود به جامعه واجتماع به تجربه وشناخت بیشتری از مسائل اسلام نیاز دارند كه این موضوع را خود نمی دانند.
سهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۶ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۲
۰
۰
آدمای ساده لوحی كه تو خیابون دنبال خوشبختی می گردن ... عاقبتشون از این بهتر نمی شه!!
نسیم
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۲
۰
۰
اگر ما آدمها به جای رویا پردازی واقع گرا باشیم و به خدا توكل كنیم و به قول دوستمون تو خیابون دنبال عشق و البته به نظر من پول و ثروت نگردیم آخرو عاقبتمون این نمیشه و درست تصمیم می گیریم و با دیدن یك ماشن مدل بالا و یا یك دكتر، مهندس سریع دست و پامون و گم نمیكنیم . خدا عقل داده تا ازش استفاده درست كنیم

نیازمندی ها