jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۵۸۲۱۴   ۱۳ بهمن ۱۳۸۳  |  ۱۹:۴۷

جام جم انلاین : محققان دانشگاه ییل ، ویروسی راکه عامل بسیاری از عفونت های تنفسی دوران کودکی و بیماری کاوازاکی که نوعی بیماری قلبی در کودکان است ، یافته اند.


این عامل ویروسی جدید یک کورونا ویروس شبیه به ویروس هائی است که سرما خوردگی و بیماری سارس را ایجاد می کنند.
دانشمندان پروب های ملکولی را برای تشخیص صدها ویروس ایجاد کرده اند.
آنها ویروسی را بنام ویروس جدید هاون (haven) با ترکیب شیمیائی متفاوت از هر نوع ویروس انسانی دیگر شناسائی کرده اند.
سپس محققان نمونه های بدست آمده از کودکان بیماررا که آزمایشات انجام شده برروی آنها از نظر ویروس های شناخته شده منفی بود ، غربال گری کردند. 9 % کودکان حامل ویروس جدیدی در بدنشان بودند.
بنظر می رسد ویروس جدید در همه جهان وجود دارد بطوری که مشابه آن توسط دو گروه در هلند تشخیص داده شده است.
نشانه های عفونت تنفسی با ویروس جدید شامل تب ، سرفه ، ابریزش بینی ، تنفس سریع ، صداهای غیرطبیعی تنفسی و هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در بافت های بدن است.
دانشمندان همچنین در یک نوزاد مبتلا به بیماری کاوازاکی با بیماری قلبی ، ورم ملتحمه چشم ، قرمزی دهان یا حلق ، راش یا جوش های پوستی ، قرمزی یا تورم دست و پا و تورم غدد لنفاوی گردنی ، مقادیر کمی از ویروس فوق را یافتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو