jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۵۸۰۲۴۸   ۲۶ تير ۱۳۹۲  |  ۱۵:۴۹

دانشمندان یک دست مصنوعی با استفاده از مواد نرم و قابل انعطاف ساخته‌اند که به خوبی می‌تواند اشیا را بردارد و جابه جا کند.

دست مصنوعی که اشیا را جا به جا می کند

تا چندی پیش دست‌های مصنوعی نرم و منعطفی که توسط روبات کار می‌کند تنها در فیلم‌های علمی - تخیلی دیده می شد ولی امروز دانشمندان آلمانی این رویا را به واقعیت تبدیل کردند و این دست مصنوعی را ساخته اند.

انگشتان این دست مصنوعی از موادی مثل لاستیک و سیلیکون ساخته شده که به وسیله هوای فشرده شکل مناسب به خود می‌گیرند.

استفاده از این مواد به انگشتان این دست مصنوعی توانایی‌های ویژه‌ای بخشیده که با انواع دیگر دست‌های مصنوعی که معمولا از قطعات مکانیکی ساخته می‌شوند کاملا متفاوت است.

این دست مصنوعی جدید در جریان کنفرانس علوم روبات در شهر برلین رونمایی شد و یکی از اعضای هیات علمی قابلیت‌های آن را به نمایش گذاشت.

این دست مصنوعی متناسب با اندازه و شکل اشیایی که قرار است بردارد ، تغییر شکل می‌دهد.

به گفته یک از اعضای گروه مخترعان، این دست مصنوعی به گیرنده‌های حسی نیاز ندارد و می‌تواند تقریبا هر گونه شیئ  را از یک مداد و عینک گرفته تا یک بطری را بلند کند.

علاوه بر این به خاطر نرم بودن پوسته آن اشیایی که توسط این دست مصنوعی لمس می‌شوند آسیب نخواهند دید. در عین حال جنس این مواد طوری است که از حرارت آسیب نمی‌بیند.

این گروه پژوهشی از دانشگاه برلین یک راهنمای کامل از اطلاعات مربوط به این دست مصنوعی را روی شبکه اینترنت منتشر کرده‌اند تا روبات سازان تازه‌کار بتوانند با استفاده از این اطلاعات ساخت چنین وسیله‌ای را آزمایش کند.

خبرگزاری آلمان به نقل از پژوهشگران می‌نویسد که ساخت این نوع دست مصنوعی چندان دشوار نیست و به نسبت دست‌های فلزی که با روبات کار می‌کنند و معمولا قیمت آنها بالای ۱۰۰ هزار دلار است، بسیار ارزانتر تمام می‌شود.

به گفته آنها، هزینه مواد لازم برای تهیه این نوع دست مصنوعی حدود ۵۰۰ دلار است اما نمونه‌ای که این پژوهشگران آلمانی ساخته‌اند فقط می‌تواند اشیا با وزن کمتر از ۵۰۰ گرم را بردارد. (ایرنا)

برچسب ها: روبات
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو