براساس اطلاعات نظام رتبه بندی تایمز و آماری که اخیرا اعلام شده است؛ دانشگاه صنعتی شریف با کسب جایگاه چهل و هفتم در بین 100 دانشگاه برتر جهان که عمری در حدود 50 سال یا کمتر دارند؛ قرار گرفت.
کد خبر: ۵۷۶۵۳۹
درخشش شریف در بین 100 دانشگاه‌ برتر جهان

به گزارش واحد مرکزی خبر، رییس مرکز منطقه‌ ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اعلام این خبر گفت: نتایج رتبه بندی های معتبر شانگهای، تایمز،QS و سایماگو در سال 2013 نشان می دهد که دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی تهران و صنعتی امیرکبیر چه در فهرست کلی و چه در بعضی از رشته های موضوعی، رتبه های برتری کسب کرده اند و در بین دانشگاه های ممتاز و تراز اول جهان قرار دارند.

جعفر مهراد، با اشاره به معرفی 100 دانشگاه برتر جهان که عمری در حدود 50 سال یا کمتر دارند توسط نظام رتبه بندی تایمز افزود: این 100 دانشگاه در مدت زمان اندک یعنی به فاصله 50 سال ( در فاصله سال های 2013-1963) دانشگاه های نو ظهور علمی هستند که هم تراز با دانشگاه های بزرگ کهن بین المللی رقابت می‌کنند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  گفت: در رتبه بندی این100 دانشگاه از 13 شاخص مختلف استفاده شده است، اما در روش شناسی مورد استفاده برای انعکاس ویژگی های مخصوص این دانشگاه های جوان دقت خاصی به عمل آمده تا در سنجش و اندازه گیری از خطاهای احتمالی جلوگیری شود.

به عنوان مثال در این رابطه برای شاخص های ذهنی شهرت و اعتبار دانشگاهی وزن کمتری تخصیص یافته است.

مهراد افزود: تنها دانشگاهی که از جمهوری اسلامی ایران در بین 100 دانشگاه برتر جوان وجود دارد، دانشگاه صنعتی شریف است که در جایگاه چهل و هفتم، امتیاز 40 و 2 دهم را از 75 که بالاترین امتیاز محسوب می شود به دست آورده است.

دفتر اصلی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فنآوری خاورمیانه و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در شیراز است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها