jamejamonline
فرهنگی دفاع مقدس کد خبر: ۵۷۶۴۹۷ ۱۳ تير ۱۳۹۲  |  ۱۲:۱۸

محمدباقر نیکخواه بهرامی، بر لزوم تأثیرگذاری بر افکارعمومی درباره جنایات شیمیایی عراق در جنگ‌تحمیلی، تأکید کرد و گفت: برخی از استادان رشته‌های شیمی و حقوق، خواهان معرفی کتاب «جنایات جنگی» به دانشجویان خود هستند که امیدواریم با حمایت متولیان، این امر محقق شود.

استادان شیمی و حقوق، در پی کتاب‌های جنگ شیمیایی‌ هستند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس، محمدباقر نیکخواه بهرامی نویسنده کتاب «جنایت جنگی» با اشاره به نامگذاری هشتم تیر به نام «روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی» گفت: ما در طول هشت سال دفاع‌مقدس، در سه حوزه با ارتش حزب بعث درگیر بودیم. اولین حوزه، جنگ متعارف بود که در میدان رزم رخ می‌داد، دومین حوزه نیز جنگ شهری بود که درعرف، حمله به مناطق غیرنظامی، ممنوع است.

وی «جنگ شیمیایی» را سومین حوزه جنگ عراق علیه ایران خواند و افزود: ایران حدود 600 بار توسط عراق، مورد حمله شیمیایی قرار گرفت که 582 نوبت آن را در کتاب «جنایت جنگی: حملات شیمیایی عراق در جنگ با ایران» تبیین کرده‌ام. البته به دلیل محدود بودن اسناد درباره 18 نوبت باقی مانده، از تشریح آن‌ها در کتاب گذشتم.

فرمانده قرارگاه پدافند شیمیایی در دوران دفاع‌مقدس تصریح کرد: بیش از 10هزار شهید و 100هزار مصدوم شیمیایی از دوران جنگ‌تحمیلی برجای مانده که ترجمه آثاری همچون «جنایت جنگی: حملات شیمیایی عراق در جنگ با ایران» و ورود آن‌ها به مجامع بین‌المللی، در اثبات حقانیت ایران در جنگ‌تحمیلی موثر خواهد بود.

محمدباقر نیکخواه بهرامی خاطرنشان کرد: افکارعمومی جهان، بر اساس اطلاعاتی که در دسترس‌شان قرار می گیرد، درباره وقایع مختلف، قضاوت می‌کنند و این در حالی است که بسیاری از مردم، خبر ندارند که 450 شرکت خارجی در تجهیز عراق به سلاح‌های شیمیایی نقش داشته‌اند. افکارعمومی به دنبال حقیقت و ذات انسان، در پی عدالت است. اطلاع‌رسانی مناسب درباره جنگ شیمیایی عراق علیه ایران، به نفع ما خواهد بود.

وی بر لزوم توزیع و تدریس این گونه کتاب‌ها در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: برخی از استادان رشته‌های شیمی و حقوق، خواهان معرفی کتاب «جنایت جنگی» به دانشجویان خود هستند که امیدواریم با حمایت متولیان، این امر محقق شود.

کتاب «جنایت جنگی- حملات شیمیایی عراق در جنگ با ایران» به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس به چاپ رسیده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر