پیش از ظهر امروز در کرج؛

داریوش صفوت به آغوش خاک سپرده شد

استاد بزرگ موسیقی و از تربیت کنندگان بزرگان موسیقی ایران پیش از ظهر امروز در کرج در آغوش خاک آرام گرفت.
کد خبر: ۵۵۵۲۸۱
داریوش صفوت به آغوش خاک سپرده شد

صبح امروز جمعه طی مراسمی پیکر استاد داریوش صفوت در بی بی سکینه کرج تشییع و خاکسپاری شد.

استاد بزرگ داریوش صفوت متولد سال 1307، اهل شیراز و  از بزرگان موسیقی ایران بود که موسیقدانان برجسته و بنامی همچون استادان جلال ذوالفنون و پرویز مشکاتیان تحت آموزش وی اسرار نت ها و آوای موسیقی را آموخته بودند.

مرحوم صفوت خود از شاگران استاد ابوالحسن صبا بود و تا آخرین لحظه حیات وی، هنرهای موسیقایی را در محضر ایشان آموخت.

این هنرمند در طول حیات، مدتی نیز تدریس مطالعات موسیقی شرقی را در انستیتو موزیکولوژی سوربن فرانسه تجربه کرد و به موازات آن، در رشته‌ حقوق بین‌الملل مدرک دکترا کسب کرد.

در سالهایی که موسیقی ایران ردیف دستگاهی اش را از دست داده بود، قطعات پاپ و مردم پسند رسانه‌های دیداری و شنیداری را اشغال کرده بودند و موسیقی ردیف دستگاهی ایران در حال از دست دادن آخرین استادانِ کهنسال خود بود، در چنین شرایطی، استاد صفوت با راه اندازی و سرپرستی مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، جان تازه‌ای به این هنر دمید. بیشتر نامداران و چهره‌های سر‌شناس امروز موسیقی ایرانی به نوعی وامدار موجی هستند که 45 سال پیش از سوی استاد صفوت شکل گرفت.

استاد داریوش صفوت شبانگاه دوشنبه 26 فروردین پس از چند سال بیماری در سن 85 سالگی درگذشت، وی طی  نیم قرن گذشته نقش اساسی در موسیقی ایرانی داشته است.

فردا شنبه 31 فروردین ماه نیز از ساعت 16 الی17:30  بزرگداشت این مرحوم در مسجد جامع شهرک غرب با حضور هنرمندان پیشکسوت و برجسته ایران برگزار خواهد شد.

برچسب ها: موسیقی صفوت
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۲
۰
۰
اسطوره موسیقی و هنر ایران، معلم اخلاق و معنویت به دیار باقی شتافت. یادش گرامی باد

نیازمندی ها