jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۴۶۸۹۰   ۱۴ اسفند ۱۳۹۱  |  ۲۱:۳۶

اعضای شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و اندیشکده‌های مرتبط با آن صبح دیروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر‌معظم‌انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقا‌م‌معظم‌ر‌هبری، در این دیدار که جمعی از اندیشمندان، نخبگان و استادان رشته‌های مختلف از دانشگاه و حوزه حضور داشتند، درخصوص مباحث علمی و تئوریک انجام‌گرفته برای طراحی مبانی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، بحث و تبادل نظر شد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت را کاری بسیار بزرگ، فاخر، بلندمدت و عمیق خواندند و تاکید کردند: لازمه تحقق الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و رسوخ آن در میان نخبگان، گفتمان‌سازی آن در جامعه است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت در واقع ارائه محصول انقلاب اسلامی و طراحی یک تمدن جدید و پیشرفته در همه عرصه‌ها بر مبنای تفکر و اندیشه اسلام است، بنابراین افق کار باید بلندمدت و همراه با افزایش عمق، دیده شود.

ایشان با اشاره به تحت تأثیر بودن دنیای امروز از الگوی تمدن و پیشرفت غرب و تسلط تمدن غربی بر همه عرصه‌های زندگی، خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت نیازمند جرأت، شجاعت و انگیزه بسیار قوی است.

ضرورت پرهیز از شتاب‌زدگی

رهبر انقلاب اسلامی، فکر و اندیشه را روح اصلی این حرکت دانستند و با اشاره به قابل اصلاح بودن هرگونه نقص یا اشکال احتمالی در این فرآیند بلندمدت افزودند: در این حرکت باید ضمن پرهیز از هرگونه شتاب‌زدگی، از تجربه‌های جدید و استعدادهای جوان نیز استفاده شود تا موتور حرکت، هیچگاه خاموش نشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حضور دانشمندان جوان، پرانگیزه و با نشاط کشور در مراکز علمی پیشرفته همچون فناوری‌های نانو و هسته‌ای و همچنین مراکز صنایع دفاعی تأکید کردند: باید به جوان‌ها اعتماد کرد؛ زیرا جوان، انگیزه و نشاط او تمام نشدنی است.

رهبر انقلاب، مبانی اسلامی را اساس کار در طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت دانستند و خاطرنشان کردند: در تمام مراحل طراحی این الگو باید مبانی اسلامی به‌صورت جامع و دقیق مد نظر قرار گیرد و در این خصوص هیچ ملاحظه و رودربایستی هم نشود.

ایشان استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه را در این موضوع ضروری و لازم برشمردند و افزودند: باید در طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، بر چهار عرصه فکر، علم، معنویت و زندگی تکیه شود که در این میان موضوع «فکر» بنیانی‌تر از بقیه عرصه‌هاست.

نشانه‌های تباهی تمدن غربی نمایان شده است

رهبر انقلاب اسلامی، تمدن غربی و مراحل شکل‌گیری، اوج و در نهایت آشکار شدن نشانه‌های انحطاط آن در زمان کنونی را نمونه عینی به منظور بررسی اشکالات و نقایص یک تمدن دانستند و خاطرنشان کردند: تمدن غربی بر پایه تفکر اومانیسم و نگاه به قدرت سیاسی و سپس نگاه سرمایه محور شکل گرفته است و بعد از دوران اوج خود، اکنون نشانه‌های تباهی و انحطاط آن نمایان شده که مهم‌ترین آن، انحطاط جنسی و رواج بی‌بندوباری‌های اخلاقی و جنسی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از اشکالات اساسی تمدن غرب را تعداد بسیار بالای جنگ‌های ویران کننده در اروپا، در چند قرن اخیر برشمردند و تأکید کردند: بروز اشکالات و انحطاط در تمدن غرب به دلیل نبود معنویت بوده است.

ایشان شرط اصلی ساختن یک تمدن پیشرفته و دارای کمترین اشکالات را، معنویت متکی بر دین اسلام دانستند و افزودند: معنویت دینی، زمینه‌ساز شناخت استعدادها و بهره‌گیری مناسب از آنها و پیشرفت مطلوب در همه ابعاد و با کمترین آسیب خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که انجام این کار، بلندمدت و بسیار مهم و دقیق، نیازمند روحیه جهادی و اخلاص است، خاطرنشان کردند: گفتمان‌سازی شرط اصلی تحقق الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رسوخ این الگو در فکر و جان نخبگان و سپس جوانان و آحاد مردم را منوط به گفتمان‌سازی دانستند و افزودند: باید از طریق گفتمان‌سازی و بهره‌گیری از دیدگاه‌های نخبگان و صاحب نظران و با صبر و حوصله، الگویی فاخر، مستحکم و ارزشمند تدوین شود.

در ابتدای این نشست صادق واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت در سخنانی با اشاره به روند شکل‌گیری مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و 28 اندیشکده مرتبط با آن، به اقدامات صورت گرفته براساس وظایف مصوب این مرکز پرداخت.

واعظ‌زاده، تعیین خطوط و زمینه‌های پژوهشی مورد نیاز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، ایجاد هماهنگی میان حلقه‌ها و کانون‌های تفکر و طراحی الگو در کشور، برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های علمی و دوره‌های تخصصی، برقراری ارتباط با شخصیت‌ها و مجامع علمی، استفاده از ظرفیت‌های ملی در جهت گفتمان‌سازی و ترویج الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، بسترسازی برای حضور پرنشاط جوانان در عرصه تفکر و نظریه‌پردازی، طراحی و تدوین پیش‌نویس الگو مبتنی بر ارزش‌ها و اصول و ارزیابی و آسیب‌شناسی و آینده‌پژوهی در پیشرفت کشور را از مهم‌ترین سرفصل‌های کار مرکز ملی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت بیان کرد.

همچنین در ادامه شش نفر از استادان و صاحب‌نظران این مرکز از جمله آقایان:

ـ حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدحسین میرمعزی از اندیشکده عدالت

ـ دکتر صالحی از اندیشکده علم

ـ حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر علی دوست از اندیشکده فقه و حقوق اسلامی

ـ دکتر زاهدی وفا از اندیشکده اقتصاد

- دکتر زالی از کارگروه کشاورزی

ـ دکتر ثبوتی از استادان دانشگاه

ـ و خانم دکتر فرهمندپور از اندیشکده خانواده

به طرح مباحث تخصصی مربوط به اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت پرداختند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر