مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش حجم سوآپ فرآورده‌های نفتی کشورهای حاشیه دریای خزر از مسیر ایران، اعلام کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه 30 تا 32 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی از ایران به بازارهای جهانی صادر شده است.
کد خبر: ۵۲۳۷۰۲

"جلیل سالاری" درباره آخرین وضعیت توسعه تجارت فرآورده‌های نفتی ایران، گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون به‌طور متوسط ظرفیتی به منظور صادرات 30 تا 32 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از نفت کوره مرغوب ایران به عنوان یکی از پرطرفدارترین محصولاتی نفتی کشور در بازارهای جهانی یاد کرد و افزود: بر این اساس امکان صادرات روزانه 25 تا 30 میلیون لیتر نفت کوره مرغوب پالایشگاه های داخلی به بازارهای سوخت جهانی فراهم است.
 
این مقام مسئول همچنین از صادرات روزانه 1.5 تا 2 میلیون لیتر گازوئیل به کشورهای همسایه خبر داد و افزود: تاکنون پیشنهادهای متعددی از کشورهای مختلف همسایه و منطقه برای صادرات انواع فرآورده های نفتی مطرح شده است.
 
این عضو هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش نفتی با یادآوری اینکه با بهره برداری از طرح توسعه، بهینه سازی و بهبود فرآیند پالایشگاه های نفت امکان افزایش حجم صادرات سوخت مایع از ایران فرام می شود.
 
وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت سوآپ فرآورده‌های نفتی کشورهای حاشیه دریای خزر و حوزه آسیای میانه، بیان کرد: با سرد شدن هوا در روسیه و برخی از کشورهای حوزه قفقاز و آسیای مرکزی حجم سوآپ فرآورده های نفتی هم افزایش یافته است.
 
سالاری با بیان اینکه در حال حاضر انواع فرآورده های نفتی همچون نفت کوره و گازمایع کشورهای حاشیه خزر توسط ایران سوآپ می شود، یادآور شد: توسعه و رونق این تجارت نفتی دارای صرفه اقتصادی بالائی برای کشور است.
 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از آمادگی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی به منظور افزایش حجم سوآپ فرآورده نفتی خبر داد و افزود: هم اکنون برخی از زیر ساخت ها همچون اسکله‌های تخلیه و بارگیری، خطوط لوله و ترمینال‌های نفتی مجهز برای توسعه سوآپ فرآورده‌های نفتی با سرمایه گذاری دولت ایجاد شده است.(مهر)
 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها