jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۵۱۳۷۳۴ ۱۶ آبان ۱۳۹۱  |  ۱۱:۳۲

سه مرد که با فروختن مجسمه‌های قلابی به جای مجسمه‌های عتیقه از مردم اراک کلاهبرداری می‌کردند، دستگیر شدند.

به گزارش جام‌جم، سرهنگ احمد عباسی رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان مرکزی، در ارتباط با دستگیری این سه متهم روز گذشته به خبرنگار ما گفت: چند روز پیش یک نفر با پلیس تماس گرفت و گفت مرد همسایه‌اش یک مجسمه عتیقه داشته و قصد فروش آن را دارد.

عباسی افزود: با به دست آمدن این اطلاعات، تحقیق برای مشخص شدن صحت موضوع آغاز و معلوم شد، مرد اراکی در خانه‌اش یک مجسمه نگهداری می‌کند و چند نفر هم برای دیدن مجسمه و معامله با وی به خانه‌اش در رفت و آمد هستند.

رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان مرکزی یادآور شد: پس از هماهنگی قضایی، ماموران وارد خانه متهم شدند و او را پیش از فرار دستگیر کردند و در بازرسی از خانه وی مجسمه عتیقه نیز کشف و ضبط شد.

مجسمه قلابی بود

در حالی که متهم برای تحقیقات به مرکز پلیس منتقل شد، مجسمه نیز برای بررسی قدمت در اختیار کارشناسان میراث فرهنگی قرار گرفت و معلوم شد، مجسمه قلابی بوده و ارزش تاریخی ندارد.

در این مرحله خریدار مجسمه ـ متهم ـ به پلیس گفت: چندی پیش با مردی آشنا شدم که ادعا می‌کرد در زمینه خرید و فروش اشیای عتیقه فعالیت دارد.در پی این آشنایی، یک روز به ملاقاتم آمد و بیان کرد متوجه شده مردی کشاورز تعدادی مجسمه عتیقه را هنگام حفاری در مزرعه‌اش پیدا کرده و قصد فروش آنها را دارد و او می‌تواند با فریب مرد کشاورز که از قیمت واقعی مجسمه بی‌اطلاع است، آن را به مبلغ 500 هزار تومان برایم خریداری کند تا من نیز با فروش آن، مبلغ کلانی پول دریافت کنم.

وی اضافه کرد: وسوسه شده و همراه مردی ـ ‌که در زمینه خرید و فروش اشیای عتیقه فعالیت می‌کرد ـ به ملاقات فروشنده مجسمه رفتیم.

در آنجا دو مرد نیز مجسمه‌هایی را از مرد کشاورز خریداری کرده و پولی به وی می‌پرداختند که با دیدن آنها تصور کردم، مجسمه‌ها واقعی است، من نیز 500 هزار تومان به مرد کشاورز پرداخت کرده و یک قطعه مجسمه را از وی خریدم.

متهم یادآور شد: به گمان این‌که مجسمه عتیقه بوده و با فروش آن پول بیشتری به‌دست می‌آورم، درصدد یافتن مشتری بودم که دستگیر شدم.

دستگیری سه متهم با مجسمه‌های قلابی

عباسی یاد آور شد: در پی اظهارات این متهم، مردی که او را به کشاورز شیاد معرفی کرده بود نیز تحت تعقیب قرار گرفت تا این‌که هفته گذشته ماموران متهم فراری را در یک خودروی عبوری همراه با دو سرنشین دیگر در یکی از محله‌های اراک شناسایی کردند و با متوقف کردن خودرو، متهم و دو سرنشین دستگیر شدند. علاوه بر آن در بازرسی از خودرو نیز هفت قطعه مجسمه قلابی دیگر کشف و ضبط شد.

اعتراف متهمان

متهمان با انتقال به اداره پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان مرکزی بازجویی شدند و گفتند با شناسایی افرادی که علاقه‌مند جمع‌آوری اشیای عتیقه بودند، با طرح دوستی و جلب اعتماد، آنها را با یکی از اعضای باند که به عنوان کشاورز معرفی می‌شد، آشنا کرده و با این ترفند که وی مجسمه‌های عتیقه را در حفاری از مزرعه‌اش یافته و بیسواد است، فروشندگان را فریب می‌دادند و مجسمه‌های قلابی را به جای مجسمه عتیقه به آنها می‌فروختند.

بنابراین گزارش، با اعتراف متهمان به کلاهبرداری، آنها با قرار قانونی روانه زندان شدند. تحقیقات تکمیلی از آنها ادامه دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

داستان دستبند و داس

داستان دستبند و داس

راضیه غفاری در رابطه با قتل رومینا اشرفی یادداشتی در اختیار جام جم قرار داده که در ادامه می خوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر