jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۲۴۹۸   ۲۶ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد با الهام از گل‌های آفتابگردان می‌توان کارایی صفحات خورشیدی را در نیروگاه‌های متمرکز خورشیدی به اندازه‌ای قابل توجه افزایش داد. به گفته محققان MIT، طراحی آینه‌های خورشیدی به شکل مارپیچ مشابه بخش مرکزی گل‌های آفتابگردان می‌تواند میزان فضای مورد نیاز برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی متمرکز را کاهش و میزان نور خورشید جذب شده توسط آنها را افزایش دهد.

به گزارش مهر، سر گیاه آفتابگردان در واقع یک گل نیست، بلکه مجموعه‌ای از گل‌های کوچک است که کنار یکدیگر متراکم شده‌اند، گل‌های خارجی‌تر گلبرگ‌ها را حفظ می‌کنند و گل‌های داخلی‌تر به دانه تبدیل می‌شوند. این گل‌ها در الگویی مارپیچ در زاویه 137 درجه نسبت به یکدیگر قرار دارند.

محققان با الهام از این ساختار فضایی آینه‌های خورشیدی را مدل‌سازی کردند که در آن زاویه هر یک از آینه‌ها که در الگویی مارپیچ قرار داشتند، نسبت به یکدیگر زاویه‌ای 137 درجه‌ای است. این الگو می‌تواند 20 درصد از فضای مورد نیاز برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی متمرکز را کاهش دهد و از ایجاد سایه روی آینه‌ها جلوگیری کند. به این شکل کارایی نیروگاه‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر