رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مساله‌ هسته‌ای ایران کاملا روشن است از علنی ساختن پیشرفت‌های جدید هسته‌ای ایران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: دوستان ترک نظرشان این است که مذاکرات ‌١+۵ در ترکیه انجام شود. از جهت اینکه ترکیه دوست و برادر ماست، ما هم موافقیم
کد خبر: ۴۵۱۴۹۱

به گزارش خبرگزاری مجلس، علی لاریجانی در نشستی خبری که شامگاه پنجشنبه –۲۲ دی ماه - در سفارت ایران در آنکارا برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

با میزبانی ترکیه برای مذاکره با ‌١+۵ موافقیم

رییس مجلس در خصوص عاقبت قرارداد سه‌جانبه بین ایران، ترکیه و برزیل که سوال خبرنگاری بود گفت: آمریکایی‌ها اجازه ندادند این توافق که ترکیه و برزیل آن را دنبال می‌کردند، به نتیجه برسد و پس از دو هفته زیر این توافقنامه زد و قطعنامه صادر کردند. از قبل هم حدس می‌زدیم آمریکا حقه‌بازی کند. اوباما به اردوغان و لولا نامه نوشت وساطت کنید. همان موقع به دوستان ترک خود گفتیم کلک می‌زنند اما آنها گفتند آمریکا تعهد می‌دهد.

وی تصریح کرد: مشکلی که ما در مسائل هسته‌ای داریم این است که رفتار آمریکا ماجراجویانه است؛ لذا فکر نمی‌کنم آن توافقنامه حیاتی داشته باشد. ضمن آنکه مجددا یادآور می‌شوم ما این توافق را به هم نزدیم، آنها به هم زدند.

لاریجانی یادآور شد: ایران در زمینه‌ مذاکرات با ۱+۵ همیشه آماده بوده و خواهد بود چون مساله‌ هسته‌ای ایران بسیار رو راست و روشن است و فقط گرفتار بازیگری‌های غربی‌ها شده است؛ لذا فکر می‌کنیم مسائل ما در قالب مذاکرات قابل حل است، به شرطی که مذاکرات جدی باشد، نه بازیگوشانه. دوستان ترک نظرشان این است که این مذاکره در ترکیه انجام شود. از جهت اینکه ترکیه دوست و برادر ماست، ما هم موافقیم.

علنی ساختن پیشرفت‌های جدید هسته‌ای ایران در آینده‌ای نزدیک

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری که ایران را قربانی تروریسم می‌دانست، یادآور شد: ترورهایی که دشمن در ایران انجام می‌دهد، این فرمایش حضرت امام (ره) را که فرمود تا این غده سرطانی در منطقه باشد، منطقه روی آرامش را نمی‌بیند، بار دیگر ثابت می‌کند.

وی با بیان اینکه شاید خیلی از کشورها تصور می‌کردند می‌توانند با رژیم صهیونیستی کنار بیایند اضافه کرد: حتی عده‌ای در کمپ‌دیوید به دنبال سازش بودند. نتیجه‌ آن چه شد؟ پارلمان رژیم صهیونیستی چندی پیش اعلام کرد که بیت‌المقدس پایتخت اسراییل خواهد شد. این یک توهین به همه‌ مسلمانان است؛ لذا این ترورها ادامه‌ همین روش‌هاست که نشان‌دهنده‌ ضعف آنهاست زیرا آنها همه‌ روش‌ها را تجربه کرده‌اند و فشارهای مختلفی به ایران وارد کرده‌اند. وقتی هیچ‌یک از آن روش‌ها به نتیجه نرسید، به ترور روی آوردند.

لاریجانی ادامه داد: از نظر عملیاتی، ترور کار بی‌ارزشی است و دیگران هم می‌توانند. این روش‌ها غلط است. مخصوصا برای غربی‌ها که هر روز صبح که بلند می‌شوند پنجره را کنار می‌زنند و با صدای بلند راجع به حقوق بشر صحبت می‌کنند و با پرروگری هر روز از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند.

وی گفت: موضع کشورها و صاحب‌نظران سیاسی نسبت به رژیم صهیونیستی روشن است. ضمن آنکه حرکت ایران در مساله‌ هسته‌ای بسیار قوی است. ما نسل جوان و پرتحرکی در این دانش داریم. رژیم صهیونیستی از نظر ذهنی عقب‌افتاده است که فکر می‌کند با ترور می‌تواند جلوی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بگیرد. در آینده‌ نزدیک پیشرفت‌های جدید دیگری را در این زمینه علنی می‌کنیم.

آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال بر هم زدن منطقه هستند

لاریجانی در این نشست درباره تنگه هرمز و مباحث مطرح درباره‌ آن و اینکه آیا در این نشست‌ها درباره‌ تنگه هرمز نیز بحثی صورت گرفته است؟ نیز افزود: ترکیه و موضع آن متفاوت از چیزی است که آمریکا و رژیم صهیونیستی دنبال می‌کنند. دغدغه‌ ترکیه با آنها متفاوت است. ترکیه علاقه دارد مشکلات منطقه درست حل شود اما آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال بر هم زدن منطقه هستند. ضمن آنکه در مورد مسائل تنگه هرمز موضوع جدیدی مطرح نشده که درباره‌ آن بحث کنیم.

تفرقه بین مسلمانان؛ علاقه آمریکا و غرب

رییس مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در مورد اختلافات میان شیعه و سنی در منطقه، نیز اظهار داشت: در مورد درگیری شیعه و سنی در صحنه‌ مسائل منطقه‌ای غلو می‌شود. شیعه و سنی هردو مسلمانند و درگیری ندارند. مسائل جهان اسلام بسیار پیچیده و مهم است و طرح این موضوعات در شرایط فعلی، به‌موقع و لازم نیست.

لاریجانی با بیان اینکه متولد عراق است و این کشور را خوب می‌شناسد، تصریح کرد: شیعه و سنی در عراق به خوبی زندگی می‌کنند و مشکل چندانی وجود ندارد. در خصوص مشکل میان شیعیان و اهل تسنن داستان‌سرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: آمریکا و غربی‌ها دوست دارند بین فرق اسلامی تفرقه بیندازند که باید به آن توجه کرد؛ لذا مساله‌ شیعه و سنی مهم نیست. آنکه عرق اسلامی و غیرت اسلامی داشته باشد مورد حمایت ماست.

وی ادامه داد: اختلاف بین سیاسیون همیشه وجود دارد و این جنبه‌ فرقه‌ای ندارد. مسائل عراق از جنس فرقه‌ای نیست. ممکن است برخی بخواهند آن را با تبلیغات به اختلاف فرقه‌ای تبدیل کنند و یا برخی بخواهند پشت آن مخفی شوند. توصیه‌ ما به همه‌ مسئولان عراق این است که اجازه دهند در عراق همه چیز بر اساس قانون پیش برود و قانون اساسی میثاق آنها باشد.

افتتاح کمیسیون مشترک ایران و ترکیه به زودی

رییس مجلس درباره دیدارهای دوجانبه‌ مقامات ایرانی و ترک در سفر هیات پارلمانی ایران به ترکیه، نیز گفت: در سفر به ترکیه بحث‌های جدی و مهمی نسبت به مسائل دو جانبه و منطقه‌ای داشتیم. ما در این سفر در خصوص هیچ پروژه‌ای قرارداد نبستیم ولی قرار شد به زودی کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در ترکیه افتتاح شود و در آنجا مباحث زیادی تصویب خواهد شد.

دروازه‌های مشترک مرزی و شهرک‌های صنعتی میان ایران و ترکیه

وی گفت: در این دیدارها درباره‌ گسترش روابط اقتصادی ایران و ترکیه و گام‌های خوبی که از سال گذشته برای این امر برداشته شده و سطح روابط دو کشور که به ۱۵ میلیارد دلار رسیده بحث و گفت‌وگو شد.

رییس مجلس در خصوص دروازه‌های مشترک مرزی و شهرک‌های صنعتی نیز یادآور شد: ایران و ترکیه این امر را دنبال می‌کنند. در حال حاضر کارهای تکنیکی آن پیگیری می‌شود.

لاریجانی بار دیگر با اشاره به روابط خوب و نزدیک ایران و ترکیه و نقش مهم دو کشور در شرایط فعلی منطقه تاکید کرد: نگاه رهبران ایران و ترکیه در مسائل منطقه‌ای به هم نزدیک است. در مسائل استراتژیک همگرایی‌ها بسیار است و دل‌مشغولی ایران و ترکیه نسبت به سرنوشت مسلمانان مشترک است؛ لذا برای مسائلی که بین دو کشور و منطقه وجود دارد این سفرها بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد.

سیستم رادار موشکی به نفع مسلمانان نیست

لاریجانی در خصوص سپر موشکی مستقر در ترکیه نیز که سوال خبرنگار دیگری بود گفت: احتیاج است که مساله روشن شود. البته مذاکراتی صورت گرفته و بحث‌ها ادامه دارد اما به هر حال ما به دوستان خود در ترکیه اعتماد داریم. گرچه معتقدیم سیستم رادار موشکی به نفع مسلمانان نیست اما به هر حال بحث‌های دیگری هم وجود دارد که باید با مذاکرات روشن شود.

توطئه آمریکایی ـ اسراییلی در سوریه

رییس قوه مقننه درباره موضع ایران نسبت به سوریه نیز گفت: موضع جمهوری اسلامی نسبت به مسائل سوریه با موضعمان نسبت به اتفاقات مصر، تونس و لیبی متفاوت است. موضع ایران در مسائل منطقه‌ای دفاع از مردم است و ایران از ابتدا در کنار مردم تونس، مصر، لیبی و بحرین قرار داشت و ما فکر می‌کنیم که حق مردم منطقه است که به سرنوشت خود مسلط باشند و ترکیه از این نظر با ما همفکر است و ما موضع رهبران ترکیه را ستایش می‌کنیم.

لاریجانی افزود: در مورد سوریه مسائل متفاوتی وجود دارد؛ از جمله آنکه یک اراده‌ای قوی برای اینکه جهت مقاومت را تغییر دهد، وجود دارد. آمریکا و غربی‌ها به دنبال این امر هستند که به مقاومت لطمه وارد کنند.

وی اظهار داشت: آن زمان که بسیاری از غربی‌ها از اسم رژیم صهیونیستی می‌ترسیدند، سوریه پایداری به خرج داد. در جنگ ۳۳ روزه سوریه از مقاومت خوبی برخوردار بود. بعضی از کشورهای منطقه به جای اینکه در کنار مسلمانان باشند، به رژیم صهیونیستی اطلاعات می‌دادند.

وی در ادامه با بیان اینکه دموکراسی فقط به یک سرزمین خاص مربوط نمی‌شود، ادامه داد: باید در سوریه اصلاحات صورت گیرد. برخی کشورهای عربی که بویی از دموکراسی نبرده‌اند حق ندارند راجع به دموکراسی حرف بزنند. مجلس برخی از آنها بیشتر شبیه یک شوخی است. همه‌ اعضای آن را امیر تعیین می‌کند و گاهی به اسراییل هم سر می‌زنند.

رییس مجلس قضیه‌ سوریه را طرح آمریکایی ـ اسراییلی دانست و گفت: باید پروژه‌ اصلاحات در سوریه اجرا شود؛ ضمن آنکه نباید در شطرنج دشمن بازی کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها