مخالفت مجلس با حذف یارانه 10 میلیون نفر

‌با افزایش یارانه ‌نیازمندان موافقیم

علی لاریجانی گفت که مجلس با حذف 10 میلیون نفر در طرح هدفمندی یارانه‌ها مخالف است اما ‌اگر بخواهند به افراد نیازمند یارانه بیشتری بدهند، ما موافقیم.
کد خبر: ۴۵۰۵۶۷

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در حاشیه افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه برای من خیلی جالب بود؛ این نمایشگاه با یک تنوع بسیار ستودنی انجام شده بود و با یک خوش سلیقگی هم همراه است که مخاطب را جذب کند.

وی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این نمایشگاه افزود: آقای علی‌اکبری برای نمایشگاه وقت گذاشتند و کارهایشان به نتیجه رسیده است.

رئیس مجلس گفت: اینکه مسئولان مربوطه توانسته‌اند زمینه‌ای را برای رشد دانش‌آموزان فراهم کنند، کار ارزشمندی است که باید به آن کمک کرد.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی در خصوص لایحه بودجه اظهار داشت: همانقدر که شما از لایحه بودجه خبر دارید، ما هم از آن خبر داریم؛‌ مطابق قانون بودجه باید 15 آذر به مجلس می‌آمد که کار را مشکل کردند.

رئیس مجلس در پاسخ به سؤال دیگری گفت: مجلس سه هفته کار می‌کند و یک هفته هم نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه سرکشی می‌کنند؛ ما برای تعطیلی مجلس یک برنامه ثابت داریم که بر اساس آن نمایندگان در طول ماه یک هفته را به مسائل حوزه انتخابیه اختصاص می‌دهند که آن هم تعطیلی نیست.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات در زمانی که قانون گفته است، برگزار می‌شود و قاعدتا نمایندگان 10 روز قبل از آن به کارهای انتخاباتی خود می‌رسند.

رئیس مجلس در پاسخ به سؤال دیگری درباره وحدت اصولگرایان اظهار داشت: اینکه اصولگرایان تنوع فکری داشته باشند، مسئله اشکال داری نیست، اینکه افراد آراء خود را مطرح کنند و بر اساس آن عده‌ای در انتخابات حضور داشته باشند، مشکلی ندارد‌ لذا اصرار کردن به اینکه افراد در سیستم‌ها حضور داشته باشند، خیلی دلیل ندارد.

لاریجانی افزود: بالاخره یک سری افراد نظر خاصی دارند و می‌خواهند با یک تابلو وارد عرصه انتخابات شوند؛ هر گروهی که احساس می‌کند می‌تواند فکری را در مجلس به سرانجام برساند، باید از آن دفاع کند. من فکر می‌کنم که شرایط فعلی شرایط به سامانی است، چرا‌که گروه‌های مختلف می‌توانند در انتخابات نقش داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص اولویت‌های کاری مجلس نهم نیز گفت: با اولویت‌های مجلس هشتم خیلی متفاوت نیست چرا‌که همه قصد دارند مسائل اصلی کشور را حل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه دو مسئله وجود دارد؛ یکی قانونگذاری برای کشور و دیگری موضوع نظارت؛ در موضوع قانونگذاری در مجلس هشتم گام‌های خوبی برداشته شد و طرح‌های مهمی مثل هدفمند کردن یارانه‌ها یا مسائلی مثل بهره‌وری کشاورزی یا قانون مجازات اسلامی تصویب شد.

لاریجانی ادامه داد: این سیر تمام شده نیست و حتما ما نیازهای مستمری داریم که باید به آنها توجه کنیم اما روح اصلی باید تسهیل فضای کسب و کار برای رونق اقتصادی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید چرخ تولید در کشور فعال باشد و مسائلی مانند اشتغال حل شود‌ لذا هم دولت و هم مجلس باید یک خط فکری را دنبال کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه نظارت هم چون یک سازوکار آئین‌نامه‌ای در مجلس هشتم فراهم شد‌ و هم کمیسیون‌ها از قدرت نظارت برخوردار شدند و هم معاونت نظارت بر مجلس طراحی شد و هم اینکه سؤال از حالت تفنن درآمد و باید گفت که اقدامات خوبی داشتیم.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص کنار گذاشتن 10میلیون نفر در طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: آنچه ‌در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها آمده برای عموم مردم است؛ دولت می‌تواند به یک عده بیشتر یارانه بدهد اما سطح فراگیر این قانون، عموم مردم است؛ اگر حذف 10 میلیون نفر به معنای این باشد که هیچ چیزی نمی‌خواهند به آنها دهند، خلاف قانون است و ما مخالفیم‌ اما اگر بخواهند به افراد نیازمند یارانه بیشتری بدهند، ما موافقیم.

لاریجانی در بخش دیگری از مصاحبه خود اظهار داشت: با دولت قبلا هم صحبت‌هایی شده بود که در آستانه انتخابات، اقدامات و تغییراتی که یک مقدار سوءتفاهم یا مناقشه در کشور ایجاد کند، انجام نشود، البته دوستان هم این مسئله را قبول داشتند؛ مخصوصا در مورد فرمانداران و بخشداران و افرادی که می‌توانند در کار اجرایی دخالت کنند، تغییرات می‌تواند تزلزل ایجاد کند.

لاریجانی با بیان اینکه انتخابات برای ما یک فرصت است، افزود: باید همه لوازم در نظر گرفته شود تا امر مبارک انتخابات به درستی انجام شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها