انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

برنده‌ واقعی انتخابات آیووا چه‌کسی بود؟

میت رامنی نخستین انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه را برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سود خود پایان داد، ولی بسیاری از آگاهان سیاسی معتقدند که برنده‌ واقعی این انتخابات باراک اوباما بوده است.
کد خبر: ۴۵۰۵۳۸

به گزارش دویچه وله، میت رامنی نخستین انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان در ایالت آیووا را با اختلاف هشت رای بیشتر از رقیب خود ریک سانتوروم برد، ولی نتیجه‌ این انتخابات نشان داد که شکاف در صفوف جمهوریخواهان آمریکا تا چه اندازه عمیق است.

دیوید گرگن که تاکنون مشاور دو رییس‌جمهوری جمهوریخواه و یک رییس‌جمهوری دمکرات بوده است،پس از انتخابات  ایالت آیووا در شامگاه سه شنبه سوم ژانویه گفت، امشب دمکرات‌ها مخفیانه جشن می‌گیرند.

به گفته‌ وی، دمکرات‌ها می‌بینند که جمهوریخواهان با نامزد کردن میت رامنی نتوانسته‌اند گام نخست را استوار بردارند و نه تنها رای‌دهندگان جمهوریخواه را سر شوق نیاورده‌اند، بلکه آنان را نامطمئن کرده‌اند.

رقابت فشرده و پیروزی کمرنگ

کارشناسان سیاسی معتقدند که انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، نمی‌توانست از این بهتر برای اوباما برگزار شود. اختلاف اندک میان میت رامنی و ریک سانتوروم، یعنی سناتوری که به زحمت کسی او را می‌شناخت، نشان داد که چه شکاف عمیقی در میان جمهوریخواهان وجود دارد.

به گفته‌ این کارشناسان، در حالی که رامنی مورمون مذهب ، جناح میانه‌رو جمهوریخواهان را نمایندگی می‌کند، سانتوروم به عنوان مخالف سرسخت سقط جنین، نماینده‌ جناح مسیحیان محافظه‌کار است و به همین دلیل همواره سخنرانی‌های خود را با عبارات مذهبی مزین می‌کند.

رامنی که یک مولتی‌میلیونر است، پول و وقت زیادی صرف کارزار انتخاباتی در ایالت آیووا کرد، ولی با این همه این فرماندار پیشین ماساچوست نتوانست در این ایالت عمدتا کشاورزی نتیجه‌ای بهتر از چهار سال پیش به دست آورد. وی چهار سال پیش هم تلاش کرده بود به عنوان نامزد جمهوریخواهان روانه‌ کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری شود، ولی در برابر جان مک‌کین شکست خورده بود.

فورد اوکانل، کارشناس راهبردی جمهوریخواهان معتقد است که «میت رامنی درجا می‌زند». به گفته‌ او اگر چه رامنی آشکارا به عنوان امید نخست جمهوریخواهان ظاهر می‌شود ، ولی شب سه‌شنبه برای او تنها یک شب خوب بود و نه یک شب عالی.

تاد دوین، کارشناس راهبردی دمکرات‌ها نیز معتقد است که انتخابات مقدماتی در آیووا نتوانست تصویر روشنی ارائه دهد. کسب فقط 25 درصد آرا توسط میت رامنی، مشوق بزرگی برای دیگر نامزدهاست تا همچنان در میدان رقابت‌باقی بمانند.

ناظران سیاسی معتقدند که باید خود را برای یک مصاف انتخاباتی طولانی و فرسایشی آماده کرد و به‌سرعت نمی‌توان انتظار روشن شدن نتیجه را داشت و این مساله به سود باراک اوباماست.

راه دشوار میانه‌رویی از ماساچوست

انتخابات مقدماتی بعدی سه‌شنبه‌ این هفته در نیوهمپشایر برگزار خواهد شد. اگر چه احتمال می‌رود که رامنی در این انتخابات نیز موفق شود، ولی سپس نوبت انتخابات در ایالت‌های جنوبی آمریکا خواهد بود که به‌طور سنتی در دست نیروهای مافوق محافظه‌کار است و رقبای رامنی در آنجا شانس بیشتری خواهند داشت.

انتخابات مقدماتی بعد از آن در تاریخ ۲۱ ژانویه در کارولینای جنوبی برگزار خواهد شد. مخالفان رامنی در یک پوستر تبلیغاتی وی را «میانه‌رویی از ماساچوست» خوانده‌اند تا عرصه را بر او تنگ کنند. احتمال می‌رود که سانتوروم در این ایالت بتواند عقب‌افتادگی خود را جبران کند.

به گفته‌ اوکانل، پرسش اصلی اکنون این است که آیا سانتوروم خواهد توانست انتخابات کارولینای جنوبی را به سود خود پایان دهد یا نه. وی معتقد است که اگر ریک پری، دیگر نامزد انتخابات مقدماتی از دور انتخابات کناره گیرد، این ماجرا به سود سانتوروم تمام خواهد شد، زیرا وی خواهد توانست همه‌ مسیحیان محافظه‌کار را پشت سر خود بسیج کند.

ریک پری، فرماندار تگزاس، در آیووا در جایگاه پنجم قرار گرفت که برای او نتیجه‌ای مایوس‌کننده بود و احتمالا باعث خواهد شد که وی درباره‌ ادامه‌ رقابت‌ها بازاندیشی کند.

سومین رقیب بزرگ رامنی، رون پاول، نماینده‌ کنگره است. آگاهان سیاسی معتقدند که اگر چه او امید شماره‌ یک به حساب نمی‌آید، ولی کسب 21 درصد آرا در انتخابات آیووا نشان داد که نباید او را دست‌کم گرفت.

روی هم می‌توان گفت که رقابت در اردوی محافظه‌کاران چنان تنگاتنگ و فشرده است که حتی در صورت پیروزی نهایی میت رامنی در انتخابات مقدماتی، وی باید نیروی زیادی را صرف وحدت صفوف جمهوریخواهان کند. این در حالی است که اوباما با آرامش خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها