jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۴۱۷۱   ۱۳ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۸

برابر قانون تامین اجتماعی، مستمری به وجهی گفته می‌شود که طبق شرایط مقرر در قانون و به منظور جبران قطع تمام یا قسمتی از درآمد به بیمه شده و در صورت فوت او برای تامین معیشت بازماندگان وی به آنان پرداخت می‌شود. البته بین مستمری ناشی از فوت و مستمری‌هایی چون از کارافتادگی و بازنشستگی تفاوت‌هایی وجود دارد، در حالی که در نحوه تقسیم مستمری ناشی از فوت میان وراث نیز یک نکته کلیدی وجود دارد و آن این که این مستمری مطابق قاعده ارث بین بازماندگان متوفی تقسیم نمی‌شود.

به عبارت دیگر، چون مستمری ناشی از فوت در زمان حیات متوفی وجود نداشته و تنها پس از فوت او در حق ورثه استقرار پیدا می‌کند، نمی‌تواند برابر قاعده ارث بین وراث تقسیم شود. برای همین پرداخت این مستمری به بازماندگان به طور مساوی صورت می‌گیرد به شرط این که این افراد تحت تکفل متوفی بوده باشند. مستمری ناشی از فوت به عنوان حقی که قانون برای حمایت از بازماندگان متوفی در نظر گرفته یک ویژگی دیگر نیز دارد و آن این که مشمول بدهی‌های متوفی نمی‌شود و پرداخت بدهی او از محل مستمری وجاهت قانونی ندارد. البته وضع در مورد بیمه عمر فرد متوفی کاملا فرق دارد و از آنجا که بیمه عمر جزو ماترک محسوب نمی‌شود اگر بیمه‌گذار شرایط خاصی در مورد نحوه تقسیم آن در قرارداد بیمه آورده باشد مطابق همان رفتار و این سرمایه بین وراث تقسیم می‌شود. البته اگر در بیمه‌نامه سهام وراث تعیین نشده باشد این سرمایه بر مبنای قاعده ارث بین بازماندگان تقسیم خواهد شد. در این میان دانستن این که از نظر قانون، بازماندگان متوفی چه کسانی هستند نیز ضروری است. طبق ماده 81 قانون تامین اجتماعی، همسر دائمی بیمه شده متوفی تا زمانی که مجدد ازدواج نکرده، فرزندان متوفی در صورتی که سن آنها کمتر از 18 سال تمام بوده یا منحصرا مشغول تحصیل باشند یا به علت بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون پزشکی قادر به کار نباشند و پدر و مادر متوفی در صورتی که اولا تحت تکفل او بوده و ثانیا سن پدر از 60 سال و سن مادر از 55 سال بیشتر باشد یا این که به تشخیص کمیسیون پزشکی از کار افتاده باشند جزو بازماندگان متوفی محسوب می‌شوند. بر این اساس، همسر یا همسران بیمه شده 50 درصد مستمری، هر فرزند 25 درصد مستمری و هر یک از پدر و مادر 20 درصد مستمری استحقاقی بیمه شده را دریافت می‌کنند.

بدیهی است مجموع مستمری‌های بازماندگان بیمه شده نباید از میزان مستمری استحقاقی متوفی تجاوز کند و اگر چنین اتفاقی روی دهد سهم هر کدام به نسبت میزان دریافتشان کاهش می‌یابد. این در حالی است که اگر یکی از مستمری‌بگیران فوت کند یا شرایط استحقاق دریافت مستمری را از دست بدهد سهم بقیه اضافه می‌شود تا میزان مستمری به صددرصد برسد.

معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر