jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۴۳۵۵۸۸   ۲۸ مهر ۱۳۹۰  |  ۱۱:۴۵

70 درصد زنان بالای 50 سال کشور دچار پوکی استخوان هستند.

 محبوبه دینی به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان گفت:حداقل شیوع پوکی استخوان در یکی از نواحی گردن در زنان بالای 50 سال حدود پنج و چهار دهم‌ و در مردان سه و دو دهم‌ درصد بوده است.

مسوول واحد بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق نتایج آخرین بررسی مصرف مواد غذایی در کشور، 90درصد خانواده های ایرانی کمتر از نیازشان کلسیم دریافت می کنند.

دینی گفت: سرانه مصرف شیر در ایران تا سال 1388 کمتر از 90 کیلوگرم در سال (یک سوم کشور های اروپایی) بوده در حالی که آمار بیماری های ناشی از کمبود کلسیم در کشور بالاتر از استانداردهای جهانی است.

وی افزود: در قانون تصریح شده است که نیمی از شیر خام تولیدی کشور توسط دولت خریداری و با قیمت یارانه‌ای در کشور توزیع می‌شود و در مجموع سهم سالانه هر ایرانی از یارانه شیر حدود سه هزار و 300 تومان و سرانه مصرف شیر یارانه‌ای نیز حدود 19 کیلوگرم است اما اهالی هفت استان کشور تاکنون شیر یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند و علاوه بر آن به روستاها نیز یارانه شیر داده نمی‌شود.

مسوول واحد بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت یادآور شد: بر اساس گزارش اتحادیه لبنی کشور، سرانه مصرف شیر به کمتر از 80 کیلوگرم در سال جاری کاهش یافته است.

به گفته دینی، در حقیقت افزایش 250 تومانی قیمت شیر از 350 تومان به 600تومان منجر به کاهش مصرف آن شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که میزان مصرف شیر کمتر از میانگین کشورهای اروپایی است افزایش قیمت خرید آن نیز علت مضاعفی برای کمبود مصرف آن شده است که این امر دستیابی به سبد غذایی سالم را تحت تاثیر قرار می دهد.

مسوول واحد بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت تاکید کرد: بخشی از علت عدم مصرف کافی شیر در گذشته و حال به علت نبود فرهنگ سازی درست یا باورهای غلط بوده که نیازمند فرهنگ سازی و افزایش سواد غذایی عموم مردم است.

دینی گفت: ضرر اقتصادی مصرف کم لبنیات در کشور چندین برابر یارانه شیر است و زیان های اقتصادی برخی بیماری ها مانند پوکی استخوان که در نتیجه پایین بودن مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی ایجاد می‌شوند، چندین برابر یارانه شیر ارزیابی می‌شود. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر