jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۱۹۲۰۸   ۱۰ مرداد ۱۳۹۰  |  ۱۵:۰۱

عضو انجمن متخصصان گوارش کشور گفت: مصرف ماده مخدر ناس سرطان‌‌های دستگاه گوارش فوقانی از جمله سرطان مری را به دنبال دارد.

اکرم پورشمس در گفتگو با فارس با بیان اینکه مصرف ناس بیشتر در مناطق شمال شرقی کشور رایج است اظهار داشت: ترکیب ناس از خاکستر، کربنات سدیم و مقداری مواد اپیومی است که از برگ بوته خشخاش گرفته می‌شود. این ماده مخدر مثل آدامس جویدینی است اما باید در خاکستر حل شود روی زبان قرار می‌گیرد و مکیده می‌شود.

وی افزود: مصرف این ماده در طولانی‌مدت سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی را از جمله مری را در پی دارد و اگر به صورت تنفسی مصرف شود اثرات مخربی مانند اثرات ریوی و قلبی و عروق علاوه بر سرطان مری و معده دارد.

این فوق تخصص گوارش با بیان اینکه این ماده اصلاً نباید مصرف شود، تصریح کرد: مصرف کوتاه‌مدت آن عوارضی چون استفراغ و تهوع را در صورت حساس‌بودن فرد به دنبال دارد و افرادی که آن مصرف می‌کنند اثرات تخدیر آن را می‌خواهند اما عمده‌ترین اثر آن سرطان معده و مری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو