jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۱۵۳۵   ۰۲ تير ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

عضو پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بلوغ زودرس باعث می‌شود فرآیند رشد زودتر متوقف شود و در نهایت طول قد افرادی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند، کوتاه بماند. محمدرضا مهاجری تهرانی در گفت‌وگو با فارس ضمن تشریح عوامل بلوغ گفت: در بلوغ زودرس، پیدا شدن صفات ثانویه در پسرها زودتر از 9 سالگی و دخترها کمتر از 8 سالگی است. آشکار نشدن علائم بلوغ در پسرها تا 14سالگی و در دخترها تا 13سالگی را بلوغ دیررس می‌خوانیم که عوامل این دو مورد باید بررسی و درمان شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بلوغ تحت تأثیر ترشحات هورمون‌های غده هیپوفیز است. این غده نیز تحت تاثیر مغز یا غده هیپوتالاموس است. ساعت بیولوژیک بدن به‌نحوی تنظیم ‌شده که حوالی سن بلوغ فعال می‌‌شود و هورمون‌هایی ترشح می‌کند که باعث می‌‌شود غدد جنسی وارد دوران بلوغ شوند و ما صفات ثانویه را بعد از بلوغ در دختران و پسران شاهد باشیم.

وی شناسایی شرایط زمینه‌ای بلوغ زودرس و دیررس را مهم ارزیابی کرد و افزود: شرایط متفاوتی باعث ایجاد اختلال در تنظیم سن بلوغ می‌شود که از دلایل عمده آن می‌توان به بیماری‌های هورمونی، بیماری‌های غدد هیپوفیز، هیپوتالاموس، کم‌کاری غده تیروئید یا ترشحات و فعالیت زودهنگام غدد جنسی اشاره کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

27 اردیبهشت هر سال به‌عنوان روز جهانی جامعه اطلاعاتی (روز ارتباطات و روابط عمومی) گروه زیادی از استادان و دانشجویان ارتباطات در كنار شاغلان و فعالان این حوزه در دستگاه‌ها و نهادها و ادارات مختلف در بخش خصوصی و دولتی تكریم و احترام می‌شوند و به پاسداشت این روز همت می‌گمارند.

ما هم بلدیم کتک بخوریم

ما هم بلدیم کتک بخوریم

 در یک عکس‌نوشته در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: با من درد دل کن. شاید نتوانم مشکلت را حل کنم. اما می‌توانم همراهت غصه بخورم...

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر