jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۱۹ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۶

در یک طرح ترکیبی علمی ـ تخیلی، یک شرکت ژاپنی مجموعه‌ای از حسگرهای الکترومکانیکی را به شکل گوش‌های گربه طراحی کرده که مانند کلاه روی سر انسان قرار گرفته و با ذهن انسان کنترل می‌شود. نام این کلاه گوش گربه‌ای «نکومیمی» است که این نام در واقع ترکیبی از الفاظ گوش و گربه به زبان ژاپنی است و شباهت زیادی به لباس‌های گربه‌ای دارد که کودکان می‌پوشند.‌این گوش‌ها توسط حسگرهای روی یک باند (نوار)‌ کوچک که به جلوی پیشانی متصل است نسبت به افکار و حالات ما واکنش نشان می‌دهد.

فردی که این لباس را پوشیده، چنانچه در حال تمرکز روی چیزی باشد این گوش‌ها همچون گوش‌های گربه به هنگام تمرکز مستقیم و رو به بالا می‌ایستند. هنگامی که فرد در حال تفریح و سرگرمی است گوش‌ها تکان خورده و به آهستگی چرخش می‌کنند و هنگامی که فرد خسته یا کسل است، گوش‌ها به شکل خوابیده روی سر قرار می‌گیرند. این حالت اثبات‌کننده آن چیزی است که کمپانی سازنده از آن به عنوان توانایی ابراز احساسات نام برده است.

شرکت سازنده این وسیله Nevrowear نام دارد و محصول جدیدش را در سایت شرکت با عنوان خنده‌بازار شهر در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است.

در این سایت تصاویر ویدئویی‌ای می‌بینیم که در آنها شرکت‌کنندگان لباس را پوشیده و از این که نسبت به حالت‌های آنها گوش‌ها تغییر می‌کنند متحیر شده‌اند. البته کمی سخت به نظر می‌رسد که بتوان گفت افراد چقدر روی این گوش‌ها کنترل دارند.‌سوال دیگری که ممکن است به ذهن برسد این است که آیا اگر افراد زمان‌های بیشتری این لباس را بپوشند می‌توانند کنترل بهتری روی این گوش‌ها داشته باشند یا خیر.‌به نظر می‌رسد به‌رغم کیفیت این وسیله کاربردهای جدی‌تری برای استفاده از این وسیله وجود داشته باشد مثلا افرادی که به سختی می‌توانند در ارتباط‌های اجتماعی، خودشان را ابراز کنند یکی از هدف‌های مناسب برای این ابزار هستند.‌البته بخشی از تجربه نکومیمی که زیاد واضح نیست، عکس‌العمل افراد اطراف‌ فردی است که این لباس را پوشیده است. در تصاویر ویدئویی می‌بینم که اطرافیان فرد هم دچار خوشحالی و شور زیادی هستند.‌ نکومیمی محصول تازه‌ای از ابزار تعاملی میان انسان و ماشین است که با واکنش به امواج مغزی نسبت به‌ آنها واکنش نشان می‌دهد و بی‌تردید می‌تواند باعث سرگرمی و تفریح شود.

سایت Nevrowear / مترجم: آتنا حسن‌آبادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر