jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۸۰۰ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۵

همزمان با حملات نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری،فشار کنگره برای شفاف‌سازی حضور آمریکا در جنگ لیبی افزایش یافته است

انتقاد شدید جمهوریخواهان از اوباما

در حالی که بیش از یک سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، 7 نامزد حزب جمهوریخواه این انتخابات در نخستین مناظره خود به جای انتقاد از یکدیگر همه حملات خود را متوجه رئیس‌جمهور دموکرات این کشور کردند. نشست این 7 نفر در دانشکده سنت انسلم ایالت نیوهمشایر برگزار شد. به گزارش بی.بی.سی، برنامه اقتصادی، طرح بهداشت عمومی و سیاست اوباما در عراق، افغانستان و لیبی از جمله موضوعاتی بود که مورد انتقاد شدید این افراد قرار گرفت.

نیوت گینگریچ، رئیس پیشین مجلس نمایندگان و یکی از این نامزدها گفت: وقتی ۱۴ میلیون آمریکایی بیکار هستند، نیاز به رئیس‌جمهور جدیدی است که به کسادی دوران اوباما پایان دهد. ریک سنتوروم، سناتور پیشین از ایالت پنسیلوانیا نیز باراک اوباما را متهم کرد که سیاست‌های مالی ظالمانه‌ای به اجرا گذاشته و قول داد بازرگانان را از غل و زنجیر برهاند.

تیم پالنتی، فرماندار پیشین ایالت مینه‌سوتا نیز گفت: اوباما قدرت آمریکا را رو به افول و برابر با سایرین در دنیا برده است. ران پال، عضو مجلس نمایندگان از ایالت تگزاس سیاست‌های مالی ضدتورمی بانک مرکزی را علت مشکلات اقتصادی آمریکا ذکر کرد. میت رامنی، فرماندار پیشین ایالت ماساچوست هم با تاکید بر تجربه ۲۵ ساله خود در زمینه بازرگانی گفت که می‌تواند کشور را از رکود بیرون آورد. در این گفت‌وگو و مناظره تلویزیونی میشله باچمن، یک عضو کنگره آمریکا از حزب چای نیز زمانی که از اوباما به عنوان رئیس‌جمهوری یک دوره‌ای یاد کرد، با تشویق حضار مواجه شد. این هفت نامزد همگی با قانونی شدن سقط جنین و ازدواج همجنس‌گرایان مخالفت کردند. اگرچه در این مناظره میت رامنی_ که گفته می‌شود کاندیدای اصلی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 خواهد بود_ حضور داشت اما چهره‌های مطرح‌تر جمهوریخواهان نبودند. یکی از آنها جان هانتسمن، سفیر سابق آمریکا در چین است که انتظار می‌رود بزودی نامزدی خود را اعلام کند. چهره جنجالی غایب دیگر این مناظره سارا پلین، فرماندار سابق ایالت آلاسکا بود که به احتمال زیاد او نیز برای انتخابات سال آینده نامزد خواهد شد.

فشار مجلس نمایندگان بر اوباما

مناظره دوشنبه‌شب جمهوریخواهان مخالف اوباما در حالی برگزار شد که مجلس نمایندگان اعم از دموکرات‌ها و جمهوریخواهان روز دوشنبه استفساریه دیگری را به عنوان سرزنش نمادین باراک اوباما به دلیل دخالت در جنگ نظامی علیه لیبی به تصویب رساندند. به گزارش فارس، این طرح استفساریه ارائه شده از سوی برد شرمن، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان اعلام می‌کند هیچ مبلغی را نمی‌‌توان خلاف قانون اختیار جنگ در آمریکا هزینه کرد. براساس قانون اختیار جنگ مصوب سال 1973 میلادی، اگر آمریکا بخواهد در جنگی وارد شود که بیش از 60 روز به طول انجامد باید تایید کنگره را برای شروع چنین جنگی به دست آورد. براساس این قانون، ماه گذشته میلادی را باید پایان مهلت دخالت آمریکا در لیبی تلقی کرد زیرا اوباما مجوز کنگره را برای دخالت در جنگ علیه لیبی نگرفته است، اما دولت چنین برداشتی از قانون یاد شده را قبول ندارد. این استفساریه با کسب 248 رای مثبت در مقابل 163 رای منفی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید و باید به تصویب سنای آمریکا نیز برسد. خبر تصویب این استفساریه در شرایطی گزارش می‌شود که مجلس نمایندگان پیشتر، قطعنامه‌ای را در مواخذه رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص مشارکت نظامی آمریکا در جنگ لیبی به تصویب رسانده بود و خواستار شفاف‌سازی در خصوص این ماموریت نظامی شد. در این قطعنامه همچنین هشدار داده شده است که اگر اوباما نتواند دلیل دخالت در لیبی را شفاف‌سازی کند، مبالغ در نظر گرفته شده برای عملیات نظامی آینده آمریکا، بدون مشورت با کنگره خارج از دسترس مقامات آمریکایی قرار خواهد گرفت.

حمله هکرها به سنای آمریکا

یک خبر دیگر مربوط به آمریکا، در جدیدترین نقض امنیتی در یکی از مهم‌ترین نهادهای آمریکایی، سایت مجلس سنای آمریکا اواخر روز دوشنبه هدف حمله و سرقت اطلاعاتی هکرها قرار گرفت. گروهی از هکرهای رایانه‌ای موسوم به لولز سکوریتی مسوولیت این نفوذ اطلاعاتی را به عهده گرفته است. این گروه از هکرها که پیشتر مدعی سرقت اطلاعات رایانه‌ای وب‌سایت سونی و پی.بی.اس شده بودند، فهرستی از فایل‌‌هایی را که ظاهرا حساس نبوده‌اند در وب‌سایت خود منتشر کرده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر