دلالان با پرداخت‌های بسیار اندک به مردم بومی، گیاهان دارویی استان را به یغما می برند

قاچاق گیاهان دارویی کرمان به کشورهای عربی

طبیعت کرمان به خصوص در جنوب استان مملو از گیاهان دارویی منحصر بفردی است که طی روزهای اخیر و با آغاز فصل برداشت مورد سوءاستفاده قاچاقچیان برای فروش در کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار گرفته است. به گزارش مهر، استان پهناور کرمان بدون شک یکی از بکرترین منابع طبیعی کشور را به خود اختصاص داده است که به دلیل شرایط جغرافیایی و پهناوری جنوب استان کرمان این منطقه به ویترینی از انواع گیاهان دارویی و منابع طب سنتی تبدیل شده است.
کد خبر: ۴۰۹۶۸۵

به همین دلیل عطاری‌های استان کرمان نیز از جایگاه خاصی در جامعه برخوردارند و بسیاری از مردم کرمان همچنان طب سنتی و گیاهان دارویی را به طب نوین ترجیح می‌دهند. اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در خصوص ایجاد بانک ژنتیکی گیاهان منطقه صورت نگرفته و از سوی دیگر وجود افراد سودجو و برداشت‌های بی‌رویه در فصل برداشت، این گیاهان را در معرض انقراض قرار داده است.دلالان، مردم مناطق مختلف کرمان را که به دلیل خشکسالی با مشکلات مالی مواجه شده‌اند فریب می‌دهند و با پرداخت‌های بسیار اندک منابع گیاهی استان را به یغما می‌برند.

دلالان و قاچاقچیان گیاهان دارویی این گیاهان را با سوء استفاده از شرایط مالی مردم مناطق دور افتاده کرمان با قیمت بسیار اندک خریداری می‌کنند و در نهایت همین گیاهان را با انتقال به استان‌های دیگر و در اکثر مواقع در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به چند برابر قیمت به فروش می‌رسانند. در این زمینه، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان منوجان در گفت‌وگو با مهر نسبت به ورود افراد سودجو و برداشت غیراصولی گیاهان دارویی از استان‌های همجوار و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در مناطق کوهستانی منوجان هشدار داد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها