jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۰۹۴۵۴ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۶:۳۰

رئیس بانک مرکزی گفت: ما تنها از یک ابزار برای کنترل نرخ ها استفاده کردیم و آن فقط نرخ ارز بود و بزودی اعلام خواهیم کرد که نرخ ارزش افزوده را حذف می کنیم و قیمت طلا شدیداً کاهش پیدا خواهد کرد و این روند کاهشی در ارز بیشتر خواهد بود.

 به گزارش واحد مرکزی خبر ، بهمنی در گفتگو با خبر نیمروزی شبکه اول سیما درباره روند کاهش قیمت ارز تصریح کرد: این روند همچنان ادامه خواهد داشت و من به قولی که به هموطنان داده بودم عمل کردم اما انتظارم این بود که حداقل در این دو روز قیمت ارز صد تومان کاهش پیدا می کرد اما چهل تومان بیشتر کاهش پیدا نکرده است.

وی افزود: ما تمهیدات دیگری را فراهم کردیم ازجمله در فرودگاه در گیت اول و دوم 8 تا 10 باجه را با تجهیزات آماده کردیم که هموطنان هنگامی که مسافرت می کنند بتوانند به راحتی نیازهای خود را در آنجا تأمین کنند.

بهمنی گفت: بنابراین کنترل در فرودگاه خیلی راحت خواهد بود چرا که مسافران مهر خروجی را دریافت کرده اند و به راحتی ارز خود را می گیرند و مشکل زیادی در انجا نخواهیم داشت.امیدواریم بتوانیم تمام تقاضاهای مسافران را برای دریافت ارز در فرودگاه ها پاسخ دهیم.

رئیس بانک مرکزی گفت: البته ما تنها از یک ابزار برای کنترل نرخ ها استفاده کردیم و آن فقط نرخ ارز بود و به زودی اعلام خواهیم کرد که نرخ ارزش افزوده را حذف می کنیم و قیمت طلا شدیداً کاهش پیدا خواهد کرد و این روند کاهشی در ارز بیشتر خواهد بود.

وی افزود: از ابزارهای دیگری نیز استفاده خواهیم کرد، به ویژه که برای نرخ سود سپرده ها برنامه ریزی داریم و شاید در چند روز آینده آن را به تصویب برسانیم تا سپرده گذاران ما با اطمینان بیشتر و دریافت سود بیشتر پولشان را به بانک ها بسپارند و قطعاً نرخ سود اوراق مشارکت ما با این کار افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس بانک مرکزی گفت: بنابراین تمام تمهیدات خود را به کار گرفتیم تا بتوانیم بازاری تعادلی ایجاد کنیم که از وظایف بانک مرکزی است و نرخ ارز، نرخ طلا و نرخ سپرده ها را به چیزی که مورد نظر ماست برسانیم.

وی افزود: تنها توصیه ای که داریم این است که حداقل دو سه روز به ما مهلت دهند و از تقاضای اضافه و کاذب خودداری کنند، در دو سه روز آینده خواهند دید با چه کاهش شدیدی در نرخ ارز روبرو خواهیم شدالبته هنوز اعتقاد داریم نرخ کنونی ارز کاذب است و نرخ تقاضای کاذب باید حذف شود و ارز به قیمت واقعی به دست مصرف کننده برسد.

بهمنی گفت: صحبت های زیادی نیز با بخش بازرگانی و واردات داشتیم و به زودی باید برنامه ریزی جدیدی در فعالیت واردات داشته باشیم و تقاضای ارز بیش از اندازه کالاهای لوکس، تجملی و غیرواقعی را یا با تعرفه ها یا با کنترل واردات کاهش دهیم تا بتوانیم به چیزی که مورد نظر ماست برسیم و این روند ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر