jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۰۹۲۱۰ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۴:۵۱

بهمنی: ارز رایگان نمی دهیم

تزریق 1.5میلیارد دلار، ارز به بازار

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه به طور میانگین و برای کاهش بهای ارز، هفته‌ای یک و نیم میلیارد دلار ارز به بازار تزریق می‌شود، گفت: ممکن است برای کنترل بیشتر قیمت ها، 4.5 میلیارد دلار ارز را در یک هفته وارد بازار کنیم.

به گزارش مهر، محمود بهمنی دوشنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: ما حتماً از قیمت حقیقی بازار تبعیت می کنیم و ارز را رایگان نمی دهیم.

وی گفت: کنترل واردات به ویژه جلوگیری از ورود کالاهای لوکس ، انتشار اوراق مشارکت و سرمایه گذاری و پرداخت سود معادل تورم به سپرده گذاران بانکی موجب کاهش تقاضای ارز خواهد شد.
 
رئیس کل بانک مرکزی افزود: روند تزریق ارز را تا زمانی ادامه می دهیم که بازار دیگر با ارز بازی نکند. بهمنی با بیان اینکه اقتصاد ما تک نرخی است و به یک نرخ ارز را می فروشیم، در پاسخ به اظهار نظر برخی که بانک مرکزی را عامل چند نرخی بودن ارز معرفی می کند؟ گفت: این اختلافها میان بانک مرکزی و بازار است و ما باید این شکاف قیمت را پر کنیم و نقدینگی را به سمت تولید سوق دهیم.
 
وی گفت: نرخ ارز لنگر تورم و تقاضایی که اکنون برای ارز وجود دارد، کاذب است. رئیس کل بانک مرکزی افزود: اگر نقدینگی را رها کنیم، مانند سیل ویرانی ایجاد می کند اما کنترل آن موجب شکوفایی اقتصاد می شود.

نرخ ارز را سرکوب نکردیم

بهمنی با اشاره به اینکه قانون برنامه پنج ساله و بودجه به بانک مرکزی می گوید نباید دارایی های خارجی را افزایش دهیم و کل ارز باید تزریق شود، اضافه کرد: در پاسخ به آنها که می گویند ما نرخ ارز را سرکوب کرده ایم باید بگویم که رشد بهای ارز را داشته ایم.
 
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: پنج سال است که در تحریم هستیم و مشکلی برای ما ایجاد نشده است اما در شرایط کنونی نیاز داریم که مازاد ذخیره ارزی داشته باشیم. 

20 میلیارد دلار؛ موجودی صندوق توسعه ملی

بهمنی درباره میزان ذخایر ارزی کشور، آن را خوب خواند و گفت: به عنوان نمونه، موجودی صندوق توسعه ملی که 20 درصد مازاد درآمد نفتی در آن می آید، اکنون نزدیک به 20 میلیارد دلار است.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به اشخاصی که اعلام کرده اند بهای واقعی ارز بالاتر از نرخ کنونی است؟ اظهارداشت: اگر نرخ ارز زیاد بود باید در وضع کنونی بهای آن بسیار بیشتر می شد اما این اتفاق نیفتاد.
 
وی گفت: همان کسانی که می گفتند نرخ ارز باید بالا باشد در یکی دو روز گذشته مقاله نوشته اند که چرا نرخ ارز را بالا برده اید؟ بهمنی مطرح کرد: ما نه نرخ پایین را برای ارز می پذیریم و نه قیمت بالا را قبول داریم.
 
وی افزود: اگر نرخ ارز پایین باشد ذخایر ارزی کشور خالی می شود و ما نمی توانیم قاعده بازار واقعی را کنار بگذاریم.نرخ واقعی بازار ارز را در چند روز آینده می بینید.
 
بهمنی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی هدف سودآوری نداشته است و هر چه مازاد داشته باشد به حساب خزانه ریخته می شود، تصریح کرد: کنترل ارز و طلا و ایجاد تعادل در موازنه پرداختها وظیفه بانک مرکزی است.

سود 10 میلیارد دلاری از ذخایر طلا

وی درباره افزایش بهای طلا نیز اعلام کرد: دو - سه سال پیش با توجه به شرایط ویژه کشور، چندصد تن طلا وارد کردیم که اکنون با توجه به افزایش جهانی قیمت طلا، 10 میلیارد دلار مازاد ارزش ذخایر طلای ماست.
 
بهمنی گفت: همه مصرف طلای کشور در سال گذشته و امسال به 100 تن نرسیده است در حالی که ما پیش بینی 10 سال را کرده ایم. وی همچنین اظهار داشت: ما در مقطعی با تغییر سبد ارزی کشور 6.5 تا 7 میلیارد دلار ذخایر ارزی را افزایش دادیم.
 
رئیس کل بانک مرکزی روند سپرده گذاری ها را مثبت خواند و افزود: اگر نرخ سود سپرده ها افزایش یابد، این روند افزایش بیشتری می یابد.

بانکها به بانک مرکزی بدهکارند

بهمنی اظهارداشت: نظام بانکی ما مظلوم واقع شده است و بانکها هر آنچه در توان داشته اند به بخشهای اقتصادی کمک کرده اند.

وی افزود: بانکها کل ذخایر قانونی را برای پرداخت تسهیلات، استفاده کرده اند و اکنون به بانک مرکزی بدهکارند.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی وضع صندوقها و مؤسسات اعتباری را ساماندهی کرده است، تصریح کرد: 1700 تعاونی را به 14 تعاونی کاهش دادیم اما گفتیم که باید سرمایه خود را افزایش دهند.
 
وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی از ایجاد بانکهای جدید که از این به بعد تقاضای تشکیل بدهند جلوگیری می کند.

بهمنی گفت: برای اعتبارات اسنادی و حوالجات مشکلی نداریم و اگر مسئله ای وجود دارد به دلیل تحریم هاست که آن را با تمهیدات ویژه حل می کنیم.

دلایل افزایش قیمت ربع سکه

رئیس کل بانک مرکزی درباره دلایل افزایش قیمت ربع سکه نیز اظهارداشت: این افزایش به دلیل تقاضای زیاد سکه های خرد است.

بهمنی درباره مطالبات وصول نشده بانکها، گفت: اگر این اعتبارات وصول شود، عین آن به متقاضیان دریافت تسهیلات ارائه می شود و نقدینگی جدیدی به وجود نمی آید که تورم ایجاد کند.
 
رئیس کل بانک مرکزی افزود: پارسال بیش از 888 هزار میلیارد ریال تسهیلات داده ایم. مطالبات بانک ها نیز از 500 هزار میلیارد ریال به 427 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.
 
بهمنی تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجلس، جریمه تأخیر بازپرداخت تسهیلات بانکی تولیدی هایی که با مشکل روبرو شده اند بخشیده می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر