قلعه نویی:

سقف قرارداد پدر فوتبال را درمی‌آورد

سرمربی فصل گذشته تیم فوتبال سپاهان اصفهان قانون سقف قراردادها را شبیه قانون کمونیست‌ها دانست و گفت:‌ در مجموع این قانون چشم انداز خوبی برای فوتبال ایران ندارد و پدر فوتبال را در می آورد.
کد خبر: ۴۰۸۲۹۹

به گزارش مهر، امیر قلعه نویی صبح امروز جمعه ضمن بیان مطلب فوق گفت: من در 4 سال اخیر دو قهرمانی با استقلال و دو قهرمانی با سپاهان به دست آوردم اما باید کارشناسان و مردم به من نمره بدهند. البته در مجموع به اهدافی که با محمدرضا ساکت مدیرعامل سپاهان ترسیم کرده بودیم رسیدیم.

وی که مهمان برنامه ورزش و مردم بود با بیان اینکه همانند بعضی‌ها دوست ندارند با یک برد خودش را رسانه‌ای کند و در برنامه‌های زنده تلویزیونی حضور یابد، اضافه کرد: این موفقیت‌های سپاهان حاصل یک برنامه ریزی 10 ساله است و من با دو قهرمانی اخیر نمی‌توانم تمام موفقیت‌ها را به نام خودم بنویسم. متاسفانه قانون من درآوردی سقف قراردادها مانند اره‌های است که به جان درخت تنومند شده و 10 ساله سپاهان افتاده و می‌خواهند به این درخت ضربه بزنند.

سرمربی پیشین تیم استقلال اضافه کرد: شما ببینید ورزشکاران تیم‌های ذوب آهن و سپاهان در مسابقات آسیایی چه عملکرد درخشانی داشتند و تیم‌های فوتبال این دو باشگاه در سالهای اخیر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نتایج ارزشمندی را به دست آورد. چه از لحاظ دینی و چه از لحاظ اخلاقی و چه از لحاظ فنی خدا را خوش نمی‌آید که این بلا را سر سپاهان بیاوریم. امروز با این قانون همه نیروهای سپاهان به این ور و آن ور می‌روند و من که دو سال در این تیم زحمت کشیدم و از کیفیت فوتبال آن لذت بردم از این مسئله ناراحت هستم.

قانون سقف قراردادها شبیه قانون کمونیست‌ها است

وی با بیان اینکه قانون سقف قراردادها شبیه قانون کمونیست‌ها است، اضافه کرد: امروز حتی کمونیست‌ها هم به این نتیجه رسیدند که باید در فوتبال هزینه کنند و شما ببینید در فوتبال روسیه چه بازیکنانی به خدمت گرفته می‌شوند اما ما به راحتی تیم‌های قوی را ضعیف می‌کنیم و نمی رویم تیم‌های ضعیف را قوی کنیم زیرا تیم های ضعیف بودجه خوبی در اختیار ندارند.

قلعه نویی با تاکید بر اینکه تا به حال هیچ صحبتی سر قیمت بازیکنان و مبلغ قرارداد خود با باشگاه سپاهان نداشته است اظهارداشت: فصل گذشته برای بازیکنان در این باشگاه 8.5 میلیارد و برای کل تیم 10.5 میلیارد هزینه شده است. در حالی که دو بازیکن تیم الهلال 22 میلیارد تومان می‌ارزند. در این شرایط ما توانستیم به جمع 8 تیم برتر آسیا راه یابیم و عملکرد بهتری از آنها داشته باشیم.

وی افزود: مانده‌ام کدام بزرگوار این قانون را گذاشته است زیرا تاثیرات منفی این قانون 5 سال دیگر اثر خود را روی فوتبال ایران نشان خواهد داد. من یک روز گفتم نگذارید بازیکنان ایرانی به امارات بروند و همه از من انتقاد کردند اما خلاء این بازیکنان که نسل خوبی برای فوتبال بودند به فوتبال ملی ایران ضربه زد. الان هم می گویم این قانون پدر فوتبال ایران را در می‌آورد.

گزینه اصلی هدایت تیم فوتبال سپاهان خاطرنشان کرد: از آقای حسینی تشکر می‌کنم که در این مدت زحمات زیادی برای این تیم کشیدند اما با این روش نمی توان کار کرد. معمولاً تیمی که قهرمان می‌شود باید تقویت شود و تیمی که می خواهد در بین 8 تیم برتر آسیا بازی کند باید خودش را قوی‌تر کند. ایشان به من گفتند ما این قانون را رعایت می‌کنیم اما گفتم با این شرایط نمی‌شود به کار ادامه اد.

وی اضافه کرد: البته برای روشن افکار مردم اصفهان می‌گویم که من تاکنون یک بار هم در مورد قرارداد خودم صحبت نکردم و دو شرط اساسی برای ادامه حضور در سپاهان داشتم که یکی حفظ بازیکنان فعلی و دیگری تقویت تیم است و امیدوارم با تبلیغات منفی ذهن هواداران سپاهان را نسبت به من عوض نکنند.

قلعه‌نویی با بیان اینکه کاری ندارم که قانون سقف قراردادها فصل گذشته در سپاهان رعایت شده یا نه اما ما در این مدت مدیریت هزینه کرده‌ایم اضافه کرد: من نه می‌دانم رحمتی چقدر گرفته و یا سایر بازیکنان. من بازیکن را انتخاب می‌کنم و مسایل مالی به باشگاه مرتبط می شود.

وی اضافه کرد: ما یک سری کارها را از فوتبال خارج الگوبرداری می‌‌کنیم همچنین مربی خارجی مطرحی را به نام کارلوس کرش به ایران می‌آوریم که نامش وزنه‌ای برای فوتبال است و با حضورش تا حدودی به مردم ایران آرامش داد اما آیا قانون سقف قراردادها برای ایشان هم رعایت می‌شود.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال خاطرنشان کرد: از ایشان به عنوان یک کارشناس در خصوص این قانون سوال کنید که آیا این موضع می تواند به فوتبال ایران کمک کند. اگر ما بگوییم چون چشم آبی نیستیم و ادبیات ضعیفی داریم کسی قبول نمی‌کند اما اگر ایشان بگوید شاید با صحبت‌های ما متفاوت باشد ولی در مجموع این قانون چشم انداز خوبی برای فوتبال ایران نخواهد داشت.

الگوی مناسب برای خصوصی سازی

وی با بیان اینکه باید برای خصوصی سازی باید الگوی مناسب در نظر گرفت، افزود: ورزش ما بدون برنامه است، یک روز هاشمی‌طبا که استاد ورزش بود را برمی‌‎دارند و مهرعلیزاده جایگزینش می‌شود. وی هم طرح جامعه ورزش را با هزینه‌های چند میلیونی تدوین می‌کند اما بعدا این طرح بایگانی می‌شود و خاک می‌خورد. به نظر من تا زمانیکه قانونی اساسی و مدون برای ورزش نداشته باشیم، و باشگاه‌ها را دارای قوانین استاندارد نکنیم، با این قانون‌ها باعث خراب شدن ورزش می‌شویم.

قلعه‌نویی با بیان اینکه فوتبال پدیده‌ای است که در همه جامعه از رئیس جمهوری تا مسائل دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تاکید کرد: چرا به خاطر بدهی داشتن یک باشگاه ضعیف، یک باشگاه قوی مانند سپاهان را ضعیف کنیم و به فوتبال ضربه بزنیم. شما ببینید یک بازی تیم پرسپولیس 80 هزار تماشاگر را به ورزشگاه می‌کشد و ما با همین بازی چند هزار ساعت به جامعه سرویس می‌دهیم. کشورهای عربی با تماشاگران برای حضور در ورزشگاه 100 ریال می‌دهند اما آنها به ورزشگاه نمی‌روند اما ما به راحتی سرمایه‌ها، فوتبال و باشگاه‌های خود را نابود می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه با اصرار کیومرث هاشمی و به خاطر مشکلات آن زمان تیم ملی، هدایت تیم ملی را پس از جام جهانی برعهده گرفت، افزود: ما برای تیم ملی برنامه داشتیم زیرا هرکجا که من می‌روم برنامه دارم. به علت اینکه می‌دانستیم برخی از بازیکنان آن تیم بعد از جام ملت‌ها کنار می‌روند تیم «ب» را با هدایت پرویز مظلومی تشکیل دادیم.

گزینه اصلی هدایت تیم فوتبال سپاهان اضافه کرد: البته نفراتی که در اختیار مظلومی قرار گرفتند، حاصل 180 سفر دوستان من و 35 جلسه هفتگی بود که در نهاین 50 بازیکن در اختیار مظلومی قرار گرفت که با آن بازیکنان توانست قهرمان رقابت‌های غرب آسیا شود.

وی در مورد حضورش در تیم استقلال تاکید کرد: همانطور که فتح‌الله زاده اعلام کرد «فارسی گفته ام قلعه‌نویی را نمی‌خواهم» ، من هم 2 ماه پیش گفتم استقلال مدیر و مربی قوی دارد و نیاز نیست من به آن تیم بروم البته فتح‌الله زاده چند روز پیش به من زنگ زد و در مورد مسائل مختلف به غیر از مسئله استقلال صحبت کرد. ضمن اینکه اگر مشکلات تیم سپاهان برطرف شود، شاید به این تیم برگردم، در غیر اینصورت به پیشنهادات دیگر فکر می‌کنم و اگر پیشنهادی نداشتم، استراحت می‌کنم.

سرمربی پیشین استقلال صداقت، نظم و انضباط، به روز بودن و منیت نداشتن را رمز موفقیتش در فوتبال دانست و در مورد اینکه چرا استقلال در این سال‌ها بدون وی قهرمان نشده است، اظهار داشت: پورحیدری پر افتخارترین مربی استقلال است که قهرمانی آسیا را هم دارد اما در دهه 80 لطف خدا شامل حال من شده است که توانستم استقلال را قهرمان کنم.

وی با بیان اینکه در تیم‌ ملی 2.1 امتیاز برای هر بازی کسب کرده و یکی از بهترین مربیان تیم ملی از نظر امتیاز آوری بوده است، خاطرنشان کرد: نمی‌دانم در تیم ملی با تیم‌های خاکی بازی کردم یا با تیم‌های بین المللی که اینگونه در مورد من حرف می‌زنند.

قلعه‌نویی گفت: اگر در تیمی برنامه ریزی و مدیریت وجود داشته باشد، حاشیه‌ای وجود ندارد. متاسفانه کسانیکه نمی‌توانند موفق باشند و برای فرار از نتایج ضعیف حاشیه‌ها را بهانه می‌کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها