باقری اصل مطرح کرد:

فکرمی‌کنند ارتباطات یعنی مخابرات

مدیرکل دفترمطالعات ارتباطات و فناوریهای نوین مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را با وزارتخانه های راه و مسکن برخلاف نیازمندیهای حمایت ساختاری از برنامه پنجم توسعه و همچنین برخلاف روند رو به رشد جهانی در عرصه فناوری اطلاعات دانست.
کد خبر: ۴۰۷۷۸۱

رضا باقری اصل در گفتگو با مهر در ارزیابی خود از انحلال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به حرکت رو به جلوی کشور در ایجاد ساختار این وزارتخانه همسو با روند جهانی اشاره کرد و گفت: سال 82 وزارت پست و تلگراف و تلفن تبدیل به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد تا همسو با روند جهانی توسعه فناوری اطلاعات ساختار این مهم در کشور نیز پیاده سازی شود براین اساس دو نهاد شورایعالی فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به طور ویژه متولی قانون روبه جلوی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور بودند.

مدیرکل دفترمطالعات ارتباطات و فناوریهای نوین مرکز پژوهشهای مجلس با بیان اینکه تجربه سایر کشورها برای رگولاتوری و فناوری اطلاعات از طراحی نهادهای ویژه و وزارتخانه خاص برای این بخش ها حکایت داشت ادامه داد: اما در سال 86 که بحث ادغام شوراها مطرح شد به یکباره شورایعالی فناوری اطلاعات فعالیت خود را از دست داد و با وجودی که مجلس قانونی برای ادغام شوراها داشت در عمل شاهد چیزی بودیم که وزیر سابق ارتباطات به آن اذعان داشت و خود را وزیر مخابرات می دانست.
 
وی اظهار داشت: از آنجایی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مستقل از اپراتورها نبود و رگولاتوری وظایف خود را به درستی انجام نمی داد تنها 40 درصد موفقیت در احکام برنامه چهارم توسعه به دست آمد که البته برآورد هزینه ها و اعتبارات پرداختی به این حوزه نیز برابر 40 درصد اعتبارات درنظرگرفته شده بود.
 
باقری اصل با اشاره به تدوین احکام مترقی در حوزه فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه با همکاری وزارت ICT و مجلس اضافه کرد: در این برنامه بیش از 50 حکم برنامه ای برای ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که حدود 14 حکم آن مربوط به ارتباطات و مابقی مربوط به فناوری اطلاعات است اما در عمل آنچه اتفاق افتاده این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک وزارتخانه سخت افزاری ادغام خواهد شد که این برخلاف نیازمندیهای حمایت ساختاری از برنامه پنجم توسعه و نیز برخلاف روند توسعه جهانی است.
 
وی گفت: با این شرایط به نظر می رسد اگر قرار بود همسو با روند جهانی به سمت جلو حرکت کنیم به جای فناوری اطلاعات باید اقتصاد الکترونیکی یا اقتصاد دانش بنیان را پیگیری می کردیم و براساس احکامی که در برنامه پنجم تدوین کردیم از حوزه فناوری اطلاعات همسو با روند جهانی حمایت می کردیم. به نحوی که اگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در وزارت بازرگانی و یا اقتصاد ادغام می شد قابل توجیه تر بود.
 
مدیرکل دفترمطالعات ارتباطات و فناوریهای نوین مرکز پژوهشهای مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با نفس ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موافق است یا خیر، گفت: با توجه به عقب ماندگی های برنامه چهارم و تکالیف برنامه پنجم باید این دوران گذار طی می شد و بعد به نهاد ساختاری مطلوب می رسیدیم.
 
وی با اشاره به انحلال شورایعالی فناوری اطلاعات و نادیده گرفتن نقش فناوری اطلاعات در این بخش ادامه داد: مسئولان و نمایندگان برداشتشان از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تنها مخابرات است و هنوز فناوری اطلاعات جایگاه خود را پیدا نکرده و این در حالی است که مزایا و فرصتهایی که فناوری اطلاعات ایجاد می کند بر هیچکس پوشیده نیست.
 
باقری اصل تاکید کرد: اگر شورای نگهبان این قانون را تایید کند بهترین راهکار این است که فناوری اطلاعات را از وزارت امور زیربنایی و ارتباطات جدا کرده و تحت مجموعه معاونت نطارت و راهبردی ریاست جمهوری درآوریم و براساس اجرای اصل 44 قانون اساسی نیز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان یک نهاد تنظیم کننده بخشی فعالیت کند.
 
لایحه تجمیع وظایف و اختیارات وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات با مسکن و شهرسازی و راه و ترابری و تشکیل وزارتخانه جدیدی تحت عنوان "امور زیربنایی و ارتباطات" هفته گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که این تصمیم ناگهانی نمایندگان خانه ملت واکنش های مختلفی را در میان جامعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به همراه داشته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها