معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست :

جزایر مصنوعی حیات خلیج فارس را نابود می‌کنند

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ساخت جزایر مصنوعی از سوی کشورهای عربی الگوی چرخش آب را در خلیج فارس تغییر می‌دهد که در نهایت به نابودی حیات در آن منجر می‌شود و ایران ادامه ساخت و ساز این جزایر را پیگیری حقوقی می‌کند.
کد خبر: ۳۹۵۷۶۳

محمد باقر نبوی در گفت‌وگو با فارس، درباره تداوم ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس از سوی برخی کشورهای عربی، گفت: برنامه‌ای در سازمان ملل در ارتباط با ساخت‌وساز و خشکاندن دریا قرار است تصویب شود.

وی گفت: 2 سال پیش در جلسه‌ وزیران محیط زیست در جده این مساله را مطرح کردیم و کشورها نیز از کنترل ساخت وسازهای اینچنینی در خلیج فارس استقبال کردند.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اهرم‌های سیاسی در زمینه توسعه ساخت و سازها در خلیج فارس قوی‌تر از عملکرد محیط زیست کشورها است.

نبوی با بیان اینکه محیط زیستی‌ها بارها و بارها نسبت به این موضوع مخالفت کرده‌اند، گفت: متأسفانه محیط زیست کشورها در زمینه کنترل این ساخت و سازها و جزایر مصنوعی دستشان به جایی نمی‌رسد.

وی با اشاره به اینکه طرحی را از 2 سال پیش درباره اثرات خشکاندن دریا شروع کرده‌ایم، گفت: خلیج فارس محیط بسته‌ای دارد و بدون شک این‌گونه اقدامات اثرات بدی بر روی اکوسیستم منطقه برجا می‌گذارد.

نبوی تأکید کرد: ساخت جزایر مصنوعی الگوهای چرخش آب را در خلیج فارس تغییر می‌دهد و در برخی نقاط باعث رسوب‌گذاری بیش از حد می‌شود همچنین مرجان‌های دریایی را نابود می‌کند.

وی افزود: بیش از 98 درصد از موجودات شناخته شده دریایی به بستر دریا بستگی دارند خاکریزی در دریاها تخریب 100 درصد حیات را در پی دارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها