jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۳۹۲۸۱۹   ۱۳ فروردين ۱۳۹۰  |  ۲۰:۳۸

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به محورهای بخش مسکن در سال «جهاد اقتصادی» گفت: افزایش ظرفیت تولید و عرضه مسکن می‎تواند در تبیین و پیشبرد اهداف «سال جهاد اقتصادی» مؤثر باشد.

ابوالفضل صومعه لو در گفتگو با فارس در خصوص نامگذاری سال جاری به نام سال جهاد اقتصادی توسط مقام معظم رهبری گفت: سال جاری براساس پیام نوروزی مقام معظم رهبری «جهاد اقتصادی» نام گرفته و طبق فرمایش ایشان، انتظار است که مسئولان کشور و ملت در عرصه اقتصادی با حرکت جهادگونه کار و مجاهدت کنند.

وی افزود: حرکت طبیعی در این عرصه کافی نیست، باید در این میدان، حرکت جهشی و مجاهدانه صورت پذیرد چرا که حرکت باید به نحوی باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه مظهر پیشرفت و استقرار عدالت در کشور قرار دهیم.

صومعه لو با اشاره به اینکه همزمانی سال 1390 با آغاز اجرای برنامه پنجم توسعه و تداوم اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، اهمیت موضوع را دوچندان نموده است تاکید کرد: اسناد فرادست و تدوین این اهداف به سند چشم‌انداز، طرح جامع مسکن، قانون ساماندهی عرضه و تولید مسکن، برنامه پنج‎ساله پنجم بخش مسکن، قانون بودجه سال 1390 و برنامه اجرایی سال 1390 اشاره دارد.

افزایش ظرفیت تولید و عرضه مسکن

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر مسکن و شهرسازی با بیان اینکه افزایش ظرفیت تولید و عرضه مسکن می تواند در تبیین و پیشبرد اهداف «سال جهاد اقتصادی» موثر باشد، گفت: تولید مسکن در هر کشور نه‎تنها از مظاهر رشد اقتصادی آن کشور است، بلکه نیازهای اجتماعی را نیز با توجه به وجود و ارتباطات پسین و پیشین قابل ملاحظه بخش مسکن با سایر بخش‌های اقتصادی برآورده و رشد بخش مسکن منجر به تحقق رشد اقتصادی قابل ملاحظه و تحریک و تسریع حرکت چرخ‌های اقتصادی کشور خواهد شد.

صومعه لو افزود: برای تحقق این مهم ضروری است تا با برنامه‌های تولید و تامین مسکن با هدف تامین مسکن اقشار کم‌درآمد و زوج‌های جوان که متشکل از مسکن مهر (با تاکید در بافت‌های فرسوده و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این بافت‌ها)، مسکن روستایی، مسکن جوانان و کمک به تکمیل واحدهای نیمه‌تمام است، این مراحل طی شود.

وی به روش های دیگر تبیین و پیشبرد اهداف «سال جهاد اقتصادی» اشاره کرد و گفت: شیوه‌های احداث مسکن با هدف ارتقای کیفیت و کاهش مدت زمان ساخت و ساز و استفاده بهینه از منابع موجود با گسترش استفاده از فناوری‌های نوین با تاکید بر صرفه‌جویی در انرژی، استفاده از ظرفیت انبو‌‌ه‌سازان مسکن و رعایت الگوی مصرف مسکن (کوچک‌سازی) میسر خواهد شد.

روش‌های تأمین مالی با هدف توانمند‌سازی خانوارهای متقاضی مسکن

صومعه لو روش‌های تامین مالی با هدف توانمند‌سازی خانوارهای متقاضی مسکن را دیگر محور مهم بخش مسکن در سال جهاد اقتصادی عنوان کرد و افزود: اعطای تسهیلات بانکی ارزان‏قیمت (اعطای یارانه)، تشکیل صندوق‌های زمین و مسکن، انتشار اوراق مشارکت، انتشار گواهی سپرده عام و خاص، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، استفاده از توانمندسازی‌های خیّرین مسکن‌ساز و استفاده از ظرفیت‌های قابل توجه نهادهای عمومی غیردولتی (کمیته امداد، سازمان بهزیستی و شهرداری‌ها) را می‎توان از روش‏های تامین مالی با هدف توانمند‌سازی خانوارهای متقاضی مسکن برشمرد.

 افزایش ظرفیت اشتغال‌زایی بخش مسکن

وی خاطرنشان کرد: بخش مسکن در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی رتبه قابل توجهی در ایجاد اشتغال مستقیم و اشتغال غیرمستقیم دارد. براساس مطالعات صورت گرفته به ازای ساخت هر 57 متر مربع زیربنای مسکونی ساخت مسکن توانایی ایجاد یک نفر شغل به طور مستقیم و 24صدم نفر شغل به صورت غیرمستقیم را دارد.

به گفته صومعه لو ، ظرفیت ایجاد شغل مستقیم در بخش مسکن به دلیل وجود حلقه ارتباطی قوی‎ای است که بخش مسکن با سایر بخش‌های اقتصادی دارد.

 تعدیل نوسانات بازار مسکن

وی گفت: با توجه به سهم 29 درصدی شاخص قیمت مسکن در شاخص سطح عمومی قیمت‌ها، کنترل قیمت مسکن و اتخاذ راهکارهای افزایش تولید به همراه ارزان‌سازی می‌تواند آثار قابل ملاحظه‌ای در کنترل نرخ تورم داشته باشد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر مسکن و شهرسازی افزود: به علاوه با توجه به وزن 30 درصدی مخارج مسکن در سبد هزینه خانوار، کنترل قیمت اجاره‌ای مسکن ناشی از افزایش تولید و اقدامات ذکرشده قبلی، حاوی آثار مثبت رفاهی برای خانوارها خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر