مصر در آستانه انتخابات پارلمانی

انتخابات پارلمانی مصر امروز یکشنبه 28 نوامبربرگزار می‌شود. در آستانه این انتخابات، رأی‌گیری در 10 حوزه از 11 حوزه اسکندریه ممنوع اعلام شده است. اسکندریه با جمعیتی بیش از چهار میلیون نفر، دومین شهر بزرگ مصر است.
کد خبر: ۳۶۹۴۲۲

بیش از سی سال است که حسنی مبارک بر صندلی ریاست جمهوری مصر تکیه زده است. در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور به نظر نمی‌رسد که این وضعیت در آینده نزدیک تغییری کند. از هم اکنون مشخص است که حزب حاکم بر مصر به رهبری حسنی مبارک  82 ساله، پیروز انتخابات پارلمانی این کشور خواهد بود. این انتخابات یکشنبه 28 نوامبربرگزار می‌شود.

تنها چهار روز قبل از زمان برگزاری این انتخابات، در روز چهارشنبه 25 نوامبر دادگاهی در اسکندریه رأی‌گیری در 10 حوزه از 11 حوزه این شهر را ممنوع اعلام کرد. دلیل این ممنوعیت، حذف شمار قابل توجهی از نامزدهای لیست انتخاباتی است. اغلب این نامزدها که به حزب "اخوان‌المسلمین" تعلق دارند، به عنوان نامزد مستقل برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند.

از آنجا که فعالیت رسمی حزب اخوان‌المسلمین، بزرگترین حزب مخالف دولت، در مصر ممنوع است، نامزدهای این حزب به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت می‌کنند. پیروزی 88 نامزد این حزب در انتخابات پارلمانی سال 2005 میلادی دولت مصر را غافلگیر گرد. اسکندریه با بیش از چهار میلیون نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ مصر است. از سوی دیگر، حزب دمکراتیک ملی، حزب حاکم بر مصر، برای تغییر ممنوعیت اعلام شده در اسکندریه، درخواست فرجام کرده است.

در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی مصر، تنش‌ها در این کشور شدت گرفته و پلیس صدها تن از اعضا و هواداران اپوزیسیون مصری از جمله اخوان‌المسلمین را بازداشت کرده است.

روزنامه "الأهرام"، چاپ قاهره، در روز دوشنبه 22 نوامبر گزارش داد که در پی درگیری‌های میان پلیس مصر و مخالفان دولت در اسکندریه، دهها تن از هواداران اخوان‌المسلمین به اتهام تخریب اموال دولتی و ارتکاب رفتارهای تروریستی بازداشت شدند.

اخوان‌المسلمین برخلاف سایر احزاب مخالف دولت، انتخابات پارلمانی این کشور را تحریم نکرده است. این حزب با 130 نامزد و شعار "اسلام تنها راه‌حل است" در انتخابات شرکت کرده است. با این حال، ناظران سیاسی معتقدند حزب دمکراتیک ملی اکثریت کرسی‌های پارلمان را در انتخابات روز یکشنبه از آن خود خواهد کرد.

تغییر قانون اساسی

مصر در سال آینده میلادی شاهد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود. حسنی مبارک اعلام کرده است که در این انتخابات شرکت می‌کند و در مقام خود ابقا خواهد شد. جمال مبارک، ‎پسر 46 ساله حسنی مبارک، هر چند که به عنوان جانشین وی تلقی می‌شود، اما از محبوبیت کافی میان مردم این کشور برخوردار نیست و در حال حاضر شانس چندانی برای تصدی پست ریاست جمهوری ندارد.

از سوی دیگر، نامزدهای مستقل مانند محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارند. این ممنوعیت به دلیل تغییری است که حزب حاکم ‎ بر مصر در سال 2005 میلادی در قانون اساسی این کشور ایجاد کرد.

دویچه وله

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها