با تصویب کمک مالی به ایرلند ارزش یورو بار دیگر رو به افزایش گذاشت. ایرلند در ازای دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول باید یک برنامه صرفه‌جویی اساسی در هزینه‌های خود را به اجرا بگذارد.
کد خبر: ۳۶۸۴۳۹

ارزش یورو در بازارهای مالی جهان روز دوشنبه 22 نوامبر بار دیگر رو به افزایش گذاشت و به قیمت بالاتر از 1.37 دلار معامله شد. روز جمعه این قیمت معادل 1.36 دلار بود.

افزایش بهای یورو واکنش بازارهای مالی به موافقت ایرلند با دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول ربط داده می‌شود. ایرلند یکی از 27 عضو اتحادیه اروپاست و بحران مالی اخیر این کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده است، وضعیتی که یونان چند ماه پیش با آن روبرو شده بود. در مورد یونان نیز کمک‌های مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول سبب شد که اقتصاد این کشور از سقوط کامل مصون بماند.

علاو بر یورو، بازارهای بورس آسیا و معاملات مواد خام در بازارهای بین‌المللی نیز از تصمیم روز یکشنبه ایرلند و موافقت اتحادیه اروپا با آن، رونق محسوسی پیدا کرده و با افزایش ارزش روبرو شده‌اند.

کسری بودجه 10 برابر معیار اتحادیه اروپا

ایرلند که اقتصاد آن در پی بحران مالی و بانکی این کشور در وضعیت شکننده‌ای قرار گرفته است، سرانجام پس از ماه‌ها تعلل و درنگ شامگاه یکشنبه 21 نوامبر موافقت خود را با دریافت کمک از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد.

بحران مالی ایرلند پس از آن شروع شد که دولت این کشور میلیاردها دلار برای نجات نظام بحران‌زده‌ بانکی این کشور اختصاص داد. این اقدام خود دولت را با کسری بودجه کم‌سابقه‌ای روبرو کرده است. در حال حاضر، این کسری به 32 درصد تولید ناخالص ملی ایرلند می‌رسد که بیش از ده برابر از معیار اتحادیه اروپا برای کشورهای عضو حوزه یورو بالاتر است.

اعلام موافقت ایرلند با دریافت کمک مالی، پس از یک نشست اضطراری کابینه این کشور صورت گرفت. اندکی پس از تقاضای ایرلند، وزرای دارایی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس تلفنی با آن موافقت کردند.

به گفته، برایان کوون، نخست‌وزیر ایرلند، میزان دقیق کمک مالی به این کشور در مذاکرات هفته‌های آینده روشن خواهد شد. دیپلمات‌ها پیش‌بینی می‌کنند که مبلغ این کمک به 80 تا 90 میلیارد یورو برسد.

در بیانیه وزرای دارایی اتحادیه اروپا، موافقت این اتحادیه با کمک مالی به ایرلند " در خدمت تامین ثبات مالی اتحادیه اروپا و حوزه‌ یورو" توصیف شده است.

نگرانی از ریاضت اقتصادی

در کمک مالی به ایرلند هم خزانه کل اتحادیه اروپا، هم کشورهای عضو و هم کشورهایی همچون سوئد و انگلستان که جزیی از حوزه یورو نیستند شراکت دارند. آمریکا و کانادا نیز از طریق کشورهای گروه 7 در طرح نجات اقتصاد ایرلند سهیم شده‌اند.

ایرلند در ازای دریافت کمک از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول باید یک برنامه ریاضت اقتصادی را به اجرا بگذارد که جزئیات آن در مذاکره چند هفته‌ای دولت این کشور با اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول مشخص خواهد شد. ابعاد این صرفه‌‌جویی‌ها و تاثیر آن بر زندگی مردم از هم اکنون به اعتراض‌ها و انتقادهایی منجر شده است.  تظاهرات بخشی از مردم در صبح دوشنبه 22 نوامبر در برابر مقر دولت بازتابی از این اعتراض‌ها توصیف می‌شود.

بنا به پیش‌بینی کارشناسان، دولت ایرلند احتمالاَ در پی تعهدات خود در برابر اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول، مجبور به صرفه‌جویی 15 میلیارد یورویی در هزینه‌های عمومی و اجتماعی خود خواهد شد.

دویچه وله

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها