21 سال از پایان جنگ می‌گذرد. در همه این سال‌ها تلاش‌های فراوانی شده است تا نسلی که جنگ را ندیده است ، آن را بفهمد و با آن ارتباط برقرار کند.
کد خبر: ۲۹۷۴۵۲

درباره موفقیت یا ناکامی این تلاش‌ها حرف و سخن فراوان است. ارزیابی این مسیر طی شده و آنچه پشت سر گذاشته‌ایم، امری بایسته و نیکوست و برای ترسیم چشم‌انداز آینده، ضروری به نظر می‌رسد. اما اغلب دست‌اندرکاران عرصه فرهنگی دفاع مقدس بر این نکته متفق‌القول هستند که دوران کار تبلیغی سرآمده و اکنون باید با رویکرد تحقیقی سراغ این فصل مهم از تاریخ معاصر ایران رفت. نکته دقیقی است و چه بسا دیر هم شده باشد و بسیار زودتر از این، باید این رویکرد غالب می‌شد.

با این همه، هر کاری که برای غلبه این رویکرد صورت می‌گیرد، باید به فال نیک گرفت، از جمله اختصاص 2 واحد درسی از دروس عمومی دانشجویان به موضوع دفاع مقدس که البته به صورت اختیاری ارائه می‌شود و در همین ابتدای کار، استقبال دانشجویان به گونه‌ای بوده که 524 کلاس در دانشگاه‌های سراسر کشور به این درس اختصاص یافته است.

این مهم به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به سرانجام رسیده است و پس از تدوین و نگارش متن درسی ، اغلب استادان این رشته از میان اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور انتخاب شده‌اند.

این استادان که از این پس قراراست درس عمومی دفاع مقدس را در دانشگاه‌ها تدریس کنند یا در حال تدریس هستند ، از روز یکشنبه گذشته به مدت 5 روز میزبان فرماندهان و سرداران ارشد دفاع مقدس بودند و این فرماندهان هرکدام گوشه‌ای از این تاریخ پرفراز و نشیب را برای اساتید روایت کردند تا آنان با دستی پر در کلاس‌های درس حاضر شوند و به پرسش‌های نسل امروز پاسخ گویند.

امیر معین وزیری، امیر موسوی قویدل، امیر مفید و امیر بختیاری از میان امرای ارتش و از میان فرماندهان سپاه دوران دفاع مقدس نیز سردار رحیم صفوی، امیر شمخانی، سردار سوداگر، سردار غلامپور؛ سردار علایی و دکتر محسن رضایی در این همایش علمی که به صورت کلاس‌های درس برگزار شد، به عنوان استاد حاضر شدند. مراسم اختتامیه این همایش فردا برگزار می‌شود.

حمید جوان

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها