jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۵۵۸۳ ۰۱ آذر ۱۳۸۸  |  ۲۰:۲۲

پایگاه میراث فرهنگی توس با مراجعه روستایی تاریخی در 60 کیلومتری توس قدیمی‌ترین بنای دوره اسلامی در استان خراسان را کشف کردند. این بنا کتیبه‌ای به خط کوفی دارد و به گفته اهالی روستا احتمالا متعلق به خواجه عبدالرزاق، حاکم توس باشد. در حال حاضر حفاظت از این بنا آغاز شده است.

«سیاوش صابری»، مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری توس با اعلام این خبر  گفت: «این بنا در 60 کیلومتری شمال شرق توس (شهر تاریخی تابران) در یک روستای تاریخی کشف شده است که به نظر می‌رسد قدیمی‌ترین بنای دوره اسلامی در خراسان باشد.»
 
به گفته صابری به لحاظ معماری این بنا به شکل مستطیل شکل بوده و ابعاد آن 3 در 6 متر است. از سنگ و ملات گچ ساخته شده و احتمالا به اواخر قرن 4 یعنی 390 تا 470 ه.ق مربوط می‌شود.
 
صابری با اشاره به کشف خطی کوفی در این‌ بنا گفت: «در این بنای تاریخی کتیبه‌ای به خط کوفی وجود دارد که طی مذاکرات انجام شده قرار است هر چه سریعتر خوانده شود. از روی ویژه‌گی‌های این خط می‌توان به تاریخی دقیق بنا پی برد. این کتیبه ارزشمند پس از ورودی بنا در ضلع روبروی بنا قرار گرفته است.»
 
اهالی روستا معتقدند که این بنا متعلق به خواجه عبدالرزاق است. کسی که زمانی از حاکمان توس بوده و طبق روایت‌های گفته شده به تاریخ پادشاهان ایران علاقه زیادی داشته و می‌گویند در نوشتن شاهنامه از مشوقات فردوسی بوده است.
 
وی همچنین افزود: « دسترسی به این روستا کمی دشوار بوده و به همین علت تا کنون از وجود این بنا بی اطلاع بوده‌ایم. کشف این بنا به درخواست اهالی روستا بوده و طی گزارش‌های آمده، چندی پیش اهالی این روستا درخواست بازدید از یک بنای تاریخی کرده بودند که به این ترتیب منجر به شناسایی این اثر شد.»
 
در حال حاضر بخشی از دیوارهای بنا شکست‌های عمیقی دارد و طاق آن نیز فرو ریخته است. همچنین بخشی از تزئینات بنا نیز دچار آسیب شده و در حال حاضر کار حفاظت اضطراری آن آغاز شده است. به گفته صابری طبق پیش‌بینی انجام گرفته حفاظت اولیه بنا تا یک‌ماه دیگر به پایان می‌رسد.
 
 
در حال حاضر از یگان پاسداران میراث فرهنگی خواسته شده تا در محل حضور داشته و مسائل امنیتی حفاظت از این بنا را بر عهده بگیرد. از سوی دیگر اهالی روستا به این بنا علاقه خاصی دارند و خود آن‌ها بهترین حفاظان بنا و کتیبه آن هستند.

منبع: chn

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر