jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۳۹۷۴   ۲۱ آبان ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

خانم 50 ساله‌ای از پیدا کردن یک توده در سینه چپ خود بسیار نگران شده و به سرعت به پزشک مراجعه کرده است. خودش متوجه این توده بدون درد شده و قبلا آن را احساس نمی‌کرده است. ضمن این که از آن سینه ترشحاتی هم دارد.

پزشک سوالات خود را از بیمار می‌پرسد

1 - آیا در گذشته مشکلی در سینه‌های خود داشته‌اید؟

2 - آیا در سینه‌های خود احساس درد یا ناراحتی می‌کنید؟

3 - آیا قبل از عادت ماهیانه دچار تورم یا درد سینه می‌شدید؟

4 - آیا مشکل نوک پستان شما نسبت به قبل تغییر کرده است؟

5‌ - آیا مادر، خواهر یا هر یک از بستگان نزدیک شما بیماری‌ پستان دارد؟

6 - ترشحاتی که از سینه شما خارج می‌شود چه رنگی دارد؟

پزشک کار را با معاینه دنبال می‌کند

پزشک معاینه کامل سینه‌ها را انجام می‌دهد و توده‌ای نامنظم و سفت و بی‌درد را در سینه چپ بیمار لمس می‌کند. او متوجه می‌شود که ترشحات خونی رنگی نیز از همین پستان خارج می‌شود. او علاوه بر معاینه، با سوزن نمونه‌ای از توده برمی‌دارد و از بیمار می‌خواهد برای بررسی بیشتر نمونه را به آزمایشگاه ببرد.

تشخیص پزشک چیست؟

باتوجه به نتیجه نمونه‌برداری، تشخیص سرطان پستان برای پزشک مسجل می‌شود. سرطان پستان قبل از 30 سالگی نادر است، اما تا 60 سالگی بتدریج افزایش می‌یابد و در این سن به اوج خود می‌رسد. یک نفر از هر 10 تا 15 زن دچار سرطان پستان می‌‌شوند. فاکتورهای خطر برای ابتلا به سرطان پستان عبارتند از افزایش سن، سابقه توده‌های خوش‌خیم، مصرف الکل، مصرف هورمون‌های جایگزین برای بیش از 5 سال، سابقه شخصی سرطان پستان، سابقه خانوادگی سرطان پستان در بستگان درجه اول (خطر ابتلا را 3 برابر می‌کند)، بدون فرزند بودن تا پس از 30 سالگی یائسگی دیررس (پس از 53 سالگی)، چاقی و اشعه‌های یونیزان.

نصف کسانی که بیماری موضعی دارند، با متاستاز (درگیری اعضای دیگر) مواجه می‌شوند. درمان براساس توده، سن بیمار و مرحله‌بندی سرطان انتخاب می‌شود که خود اقدامات تشخیصی دیگری مانند آزمایش خون، آزمایش عملکرد کبد، اسکن استخوان و ... را می‌طلبد.

نکات مهم از زبان پزشک

1 - در حال حاضر، ماموگرافی بهترین راه برای غربالگری سرطان پستان است و توصیه می‌شود که خانم‌های 70 ‌50 سال در فواصل منظم (هر 2 سال) برای اطمینان از عدم ابتلا به سرطان پستان از این روش استفاده کنند.

2-  سونوگرافی راهی مناسب برای کشف کیست‌های پستان و بیماری‌های خوش‌خیم پستان است و در مقایسه با ماموگرافی، بیشتر برای افراد زیر 35 سال مناسب است. علاوه برآن، سونوگرافی سینه درخانم‌های حامله یا شیرده، افتراق کیست و توده جامد و تعیین دقیق محل توده برای نمونه‌برداری با سوزن استفاده می‌‌شود.

3 - نمونه‌برداری با سوزن بهترین و دقیق‌ترین راه برای تعیین ماهیت توده‌های پستان است.

4 - علاوه بر این اقدامات تشخیصی، معاینه پستان‌ها توسط پزشک باید در افراد در معرض خطر به طور منظم انجام شود. شما هم در صورت مشاهده تغییر شکل، کشف توده و خروج ترشح باید آن را با پزشک در میان بگذارید.

دکتر کیوان رضوانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر