jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۱۴۴ ۲۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۱

محمود جوانبخت: او را اولین‌بار سال 72 در اهواز دیدم. 33 ساله بود، ولی چهره‌اش خیلی بیشتر نشان می‌داد. 50 ساله و شاید هم بیشتر، باور نکردم. به شوخی گفت: شناسنامه بدم خدمتتون! آنهایی که مستند درخشان «شهری در آسمان» سید مرتضی آوینی را دیده‌اند، بعید است لحن گرم و صمیمی و چهره مهربان و دوست‌داشتنی‌اش را فراموش کرده باشند.

او در میان «بقیه‌المجاهدین» مقاومت 44 روزه خرمشهر، نادره مردی است که هنوز قفل از گنجینه سینه‌اش برنداشته است.

حاج‌ محمد نورانی از یاران محمد جهان‌آرا و عبدالرضا موسوی و از فرماندهان روزهای مقاومت، همه 8 سال جنگ را در جبهه گذراند.

بارها و بارها طعم تیر و ترکش را چشید و زخمی و مجروح شد.

بر قلب مهربانش داغ‌های بسیاری نشست؛ داغ دوستان و همرزمان و داغ 2 برادر عزیزش، رسول و غلامرضا.

21 سال از پایان جنگ می‌گذرد، اما هنوز جنگ دست از سر آن جوان 20 ساله روزهای مقاومت برنداشته است.

دیروز حاج‌محمد در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد تا زخمی از زخم‌هایی را که بر بدن دارد و هرازگاهی یکی از آنها سر باز می‌کند درمان کند.

[(الان که این کلمات را می‌نویسم او در اتاق عمل است و زیر تیغ جراحان، نمی‌دانم کاری از دست دعاهای امثال ما ساخته است یا نه؟] اما این را می‌دانم که او سند افتخار سرزمین ماست. شاهد زنده‌ای است بر شرافت و حیثیت و جوانمردی مردانی که از جان مایه گذاشتند تا یک وجب از این خاک به دست دیوانه تکریتی نیفتد.

با این همه جز دعا کاری هم از دست ما مگر بر می‌آید؟ پس بیایید از درگاه حضرت احدیت برای این فرزند رشید خرمشهر سلامتی طلب کنیم و خدا را به خون پاک یاران شهید او قسم بدهیم که درد و رنج و بلا را از جان عزیز حاج محمد نورانی دور کند.

آمین یا رب العالمین.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر