jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۸۷۷۷۶ ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۶:۵۵

نماینده ایران در اوپک با اعلام اینکه هم اکنون قیمت واقعی نفت در بازار حدود 40 دلار است گفت: اگر روند تضعیف ارزش دلار ادامه یابد قیمت جهانی هر بشکه نفت تا 80 دلار هم قابل افزایش است.

سید محمد علی خطیبی در گفتگو با مهر در رابطه با افزایش بی سابقه قیمتهای نفت خام در طی روزهای گذشته، گفت: این افزایش قیمت نفت خام در بازارهای مختلف دنیا را نمی توان یک جهش قیمتی عنوان کرد.

نماینده ایران در هیئت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت با اشاره به کاهش بهای جهانی نفت خام به حدود 65 دلار در طی هفته گذشته، تصریح کرد: در طی روزهای گذشته قیمت نفت خام در بازارهای مختلف دنیا روند پر نوسانی را پشت سر گذاشته است.

وی یکی از مهمترین دلایل افزایش قابل توجه بهای نفت در طی هفته گذشته را کاهش شدید ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای رایج دنیا به ویژه یورو اعلام کرد و افزود: هم اکنون ارزش برابری هر واحد یورو حدود 1.5 برابر دلار بوده که افزایش بهای نفت هم به دنبال پوشش ضعف شدید ارزش دلار است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون یکی از سیاستهای محوری دولت آمریکا حمایت از دلار ضعیف است، تبیین کرد: دولت آمریکا قصد دارد برای جذب سرمایه گذریهای خارجی و حمایت از صادرات خود حداقل این سیاست را تا سال 2010 میلادی ادامهدهد.

خطیبی با تاکید بر اینکه اگر روند تضعیف ارزش دلار ادامه یابد قیمت جهانی نفت تا 80 دلار هم قابل افزایش است، بیان کرد: ممکن است در شرایط فعلی بهای نفت خام 5 تا 10 دلار افزایش یابد اما به همین نسبت قدرت واقعی یک بشکه نفت خام افزایش نمی یابد.

نماینده ایران در هیئت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون بهای نفت را باید با تورم حاکم بر اقتصاد جهانی محاسبه کنیم، گفت: قیمتهای اسمی فعلی نفت خام در دنیا گمراه کننده است.

وی افزود: محاسبه قیمت 70 دلار فعلی بهای نفت با دلار سال 2001 میلادی نشان می دهد که قیمت واقعی نفت خام در بازار حدود 40 دلار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر