jamejamonline
ایام عمومی کد خبر: ۲۸۷۷۰۵   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۱:۰۰

142سال پیش در روز 18 اکتبر سال 1867 میلادی روسیه تزاری براساس پیمان واشنگتن سرزمین غنی آلاسکا را به مبلغ ناچیز 7 میلیون و 200 هزار دلار به ایالات متحده فروخت. روسیه تزاری که به اندازه کافی در سیبری سرزمین های سرد و یخ زده داشت ، نمی دانست چه جواهری را می فروشد.

در آن زمان امپراتوری روسیه به پول نیاز داشت و تصور می کرد با فروش آلاسکا دست به معامله سودمندی زده است.

روس ها پس از اینکه در سال 1741 میلادی به تنگه برینگ رسیدند ، نخستین کاشفان سفیدپوست بودند که با گذر از این تنگه وارد سرزمین آلاسکا شدند.

در جریان سده های هجدهم و نوزدهم روس های زیادی برای شکار و تجارت پوست حیوانات در نواحی ساحلی آلاسکا رفت و آمد می کردند.

در سال 1799 میلادی انحصار معاملات پوست را یک شرکت روسی - آمریکایی به دست آورد.

پس از اینکه سرزمین آلاسکا توسط ایالات متحده خریداری شد تا سال 1884 میلادی فاقد یک سازمان اداری بود.

در سال های 1896 و 1897 میلادی در جریان هجوم برای یافتن طلا در منطقه کلاندایک آلاسکا از هر گوشه آمریکا جویندگان طلا به سوی آلاسکا روان شدند ، برخی از آنها پس از ناکامی بازگشتند و تعدادی دیگر در آن سرزمین ساکن شدند.

آلاسکا پس از سال 1946 میلادی به پایگاه استراتژیک ایالات متحده در اقیانوس منجمدشمالی تبدیل شد ، این بخش از خاک آمریکا نزدیکترین ناحیه از خاک این کشور به اتحاد جماهیرشوروی بود که فقط تنگه باریک برینگ این 2 رقیب بزرگ جنگ سرد را از هم جدا می کرد.

سرزمین آلاسکا در سال 1958 میلادی به عنوان چهل ونهمین ایالت به ایالات متحده پیوست.

به این ترتیب ، در روز 18 اکتبر سال 1867 میلادی روسیه تزاری براساس پیمان واشنگتن سرزمین آلاسکا را به مبلغ ناچیز 7 میلیون و 200 هزار دلار به ایالات متحده فروخت.

سرزمین آلاسکا علاوه بر مواهب طبیعی و ثروت غنی زیرزمینی مانند طلا و نفت از یک موقعیت مهم استراتژیک برخوردار است و روسیه تزاری هنگام فروش آن نمی دانست چه جواهری را از دست می دهد.


بهرام افتخاری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: