jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۶۹۷۸   ۰۸ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: براساس یک پژوهش جدید، افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند در دوران میانسالی با خطر بروز مشکلات حافظه‌ای مواجه می‌شوند، در حالی که این خطر برای اشخاصی که فشار خون طبیعی دارند، معمولا وجود ندارد. به گزارش ایسنا،‌محققان می‌گویند: نتایج این تحقیق تاییدی بر یافته‌های علمی قبلی است که رابطه بین افزایش خطر ابتلا به زوال عقل زودهنگام را نشان می‌دهد.

دانشمندان دریافته‌اند افرادی که فشار خون بالا دارند، بیشتر با مشکلاتی مانند به خاطر آوردن موضوعات، اسامی و ناتوانی در سایر مهارت‌های ذهنی مواجه می‌شوند.

دکتر جورجیوس سیتوگولیس محقق دانشگاه آلاباما، محقق اصلی این پروژه خاطرنشان ساخت: این امکان وجود دارد که با درمان یا پیشگیری از افزایش فشار خون بتوان به طور بالقوه از بروز این قبیل ناتوانی‌های ذهنی که پیش‌زمینه زوال عقل و آلزایمر هستند، جلوگیری به عمل ‌آورد.

در این پژوهش 20 هزار داوطلب 45 ساله به بالا مورد آزمایش قرار گرفتند که از هر 13 نفر آنها یک نفر دچار مشکلات حافظه‌ای بود. محققان دریافتند در ازای هر 10 درجه افزایش فشار خون 7 درصد احتمال بروز مشکلات ذهنی افزایش می‌یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر