گروه سلامت: پژوهشگران و متخصصان استرالیایی تاکید کردند: قیمت یا مدل عینک آفتابی که اغلب به هنگام خرید این وسیله بیش از هر فاکتور دیگری مورد توجه خریداران است، نمی‌تواند از چشم‌ها در برابر پرتوهای مضر خورشیدی محافظت کند. به گزارش ایسنا، متخصصان انجمن اپتومتریک آمریکا در این باره یادآور شدند: این شیوه انتخاب برای خرید عینک آفتابی که قطعا کاربرد پزشکی آن حائز اهمیت است، مناسب و عاقلانه نیست.
کد خبر: ۲۶۱۹۵۴

دکتر گریگوری دبلیوگود، متخصص اپتومتری و سخنگوی انجمن اپتومتریک آمریکا در این رابطه اظهار کرد: تماس بیش از حد با اشعه فرابنفش خورشیدی، مشکلات و ناراحتی‌های مختلفی ممکن است به‌وجود آورد که بروز آب مروارید مربوط به بالا رفتن سن یا تحلیل قرنیه از جمله آنها هستند. سایر اختلالاتی که ممکن است در اثر این تشعشعات بروز کند رشد غیرطبیعی سطح چشم است که گاهی حتی ممکن است باعث آفتاب سوختگی چشم‌ها شود.

این مشکلات باعث تاری دید، تحریک‌پذیری، قرمزی، جاری شدن اشک، از دست دادن موقت دید و در برخی موارد حتی منجر به از دست دادن بینایی به طور کامل می‌شود. به‌این علت متخصصان توصیه می‌کنند مردم از عینک‌های آفتابی مرغوب با کیفیت مناسب و محافظت بالا در برابر نور خورشید استفاده کنند و هنگام خروج از ساختمان ترجیحا از کلاه‌های نقابدار استفاده کنند. به‌علاوه برخی از لنزهای چشمی حاوی مسدودکننده‌های پرتو فرابنفش هستند که به‌محافظت از چشم‌ها کمک می‌کند. با توجه به مطالب فوق و ضرورت حفاظت از چشم‌ها، انجمن اپتومتریک آمریکا توصیه‌هایی را در این زمینه ارائه کرده که به قرار زیر است:

حتی در روزهای ابری و در فصل زمستان هم برای محافظت از چشم‌ها از عینک مناسب استفاده کنید.

از عینک‌ها یا لنزهای آفتابی استفاده کنید که 99 تا 100‌درصد جلوی تشعشعات فرابنفش A و B را بگیرد و 75 تا 90‌درصد از نور مرئی را کنترل کند.

اطمینان حاصل کنید که شیشه‌های عینک به طور کامل از نظر رنگ یکسان باشند و هیچ نقص یا ایرادی نداشته باشند.

از عینک‌های با شیشه دودی استفاده کنید چون بدون این‌که رنگ اجسام را تغییر دهند از شدت نور می‌کاهند.

به طور منظم برای اطمینان از سلامت و دید مناسب، چشمانتان را با کمک متخصص تست کنید و عینک خود را بر‌اساس آخرین دستورالعمل‌های حفاظت در برابر اشعه فرابنفش تهیه کنید.

در پایان این انجمن تاکید می‌کند؛ کودکان و نوجوانانی که ساعات بیشتری را در خارج از منزل هستند، استفاده از عینک آفتابی برایشان ضروری‌تر است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها