jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۳۸۵۷   ۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۲  |  ۲۲:۴۸

جام جم آنلاین - اجرای طرح احداث راهها و جاده ها گام اول برای بازسازی افغانستان محسوب می شود.

مقامات دولت افغانستان عقیده دارند احداث جاده های تازه و بازسازی جاده هایی که در نتیجه یک جنگ 20 ساله تخریب شده اند ، مهمترین عامل برای اجرای دیگر برنامه های دولت برای بازسازی این کشور است .
عبدالله علی وزیر فواید عامه افغانستان می گوید: تا زمانی که جاده نباشد ما نمی توانیم انتظار هیچ گونه تحولی در بازسازی کشور را داشته باشیم و تامین کننده های مالی بازسازی افغانستان نیز اولویت را برای احداث جاده ها قایل شده اند.
وی می افزاید: طرح گسترده راه سازی با انجام عملیات اولیه برای احداث جاده ای به طول 105 کیلومتر که منطقه اسپین بولدک در جنوب افغانستان را به مرز پاکستان متصل می کند ، از چند ماه پیش آغاز شده و هزینه احداث این جاده 25 میلیون دلار برآورد گردیده است .
احداث راهها و شاهراه های جدید تاثیر بسزایی در زندگی مردم افغانستان خواهد داشت که می توان به دسترسی آسان تر به مناطق مختلف کشور ، تسهیل در برقراری امنیت ، تسهیل در امر تجارت اشاره کرد.
برنامه احداث جاده ها در افغانستان به چهار مرحله تقسیم شده است .
مرحله اول ، احداث شاهراه رینگ رود [شاهراه کمربندی] که این شاهراه از کابل به قندهار در جنوب و از آنجا تا هرات در غرب کشیده شده و سپس از هرات به بادغیس و میمنه و آنگاه تا مزار شریف در شمال امتداد می یابد و در نهایت مزار شریف را از طریق کوههای سالنگ به کابل متصل می کند.
طول این شاهراه 2300 کیلومتر است . مرحله دوم ، احداث جاده هایی است که ارتباط افغانستان را با 5 کشور همسایه برقرار می سازند.
مرحله سوم ، احداث یک شاهراه مرکزی است که کابل را از طریق مناطق مرکزی به هرات متصل می کند.
مرحله چهارم ، بازسازی تمام جاده های کنونی است که شهرهای این کشور را به یکدیگر ارتباط می دهند که بازسازی برخی از این جاده ها از هم اکنون آغاز شده است .
در افغانستان 20 هزار کیلومتر جاده وجود دارد که باید بازسازی شوند. یکی از موانع عمده در اجرای بازسازی جاده ها و احداث جاده های جدید وجود میلیون ها مین است که در جاده های کنونی و در مناطق مختلف این کشور کار گذاشته شده اند و پاکسازی این مناطق مین گذاری شده ، مهمترین گام اولیه برای تحقق طرح جاده سازی در افغانستان است .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر