jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۳۷۵۶۴   ۰۱ اسفند ۱۳۸۷  |  ۱۱:۲۶

باشگاه مطبوعات علمی

Nature

شماره جدید مجله نیچر 5 فوریه 2009 نیز همچون هفته‌های پیش با مطالب علمی پرباری در زمینه‌های گوناگون به دنیای علم و دانش عرضه شد. روی جلد این هفته تصویر کاغذ مچاله‌شده‌ای است که می‌تواند نمادی از رکود اقتصادی در آمریکا و بی‌ارزش شدن بسیاری از قراردادهای مالی باشد.

 این هفتهnature پرونده جالبی را برای پروژه‌های تحقیقاتی موسسه ملی آمریکا برای خوانندگانش گشوده است. رکود بودجه در این سال‌ها برخلاف دوبرابر شدن بودجه موسسه ملی سلامت آمریکا بین سال‌های 1998 تا 2003 باعث شده است کسب کمک‌هزینه برای پروژه‌های تحقیقاتی به یک رقابت تبدیل شود. در بخش خبرهای این هفته نگرانی شیمیدان‌های هندی از آلودگی اکوسیستم با فاضلاب قابل توجه است. کشف ژنوم انسان‌های نخستین یا همان نئاندرتال‌ها عنوان مقاله دیگری است که پنجره‌ای را به سوی روابط نسبی انسان‌ها می‌گشاید. خطر همه‌گیری ویروس ابولا در میان پرورش‌دهندگان خوک در فیلیپین عنوان مقاله قابل توجه دیگری است که این هفته درnature خودنمایی می‌کند و باز هم تلنگری است به کشور‌هایی که این حیوان را برای خوردن گوشتش انتخاب کرده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر