jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۲۵۲۴   ۲۳ فروردين ۱۳۸۲  |  ۰۰:۱۰

23 فروردین 82 / 12:10:57 جام جم آنلاین - با ورود ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه و گرهارد شرودر صدر اعظم آلمان به سنت پترزبورگ ، جمعه شب 11 آوریل اجلاس سه جانبه پاریس ، مسکو و برلین آغاز شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی کانال 2 فرانسه ، قبل از آغاز جنگ فرانسه ، روسیه و آلمان «جبهه صلح» را در مقابل جنگ افروزی امریکا و انگلیس تشکیل داده بودند.
مخالفت آنها مانع آغاز جنگ در 20 مارس نشد و فروپاشی سریع رژیم صدام حسین اکنون این کشورها را در موقعیت حساسی قرار داده است .
ژاک شیراک در دیدار با ولادیمیر پوتین گفت : اوضاع بین المللی توجیه کننده مذاکرات ما است که محورهای آن اوضاع عراق ، اوضاع خاورمیانه و به طور کلی شیوه ای است که باید برای مبارزه موثر با تکثیر سلاحهای کشتار جمعی مشخص و اجرا شود.
گرهارد شرودر که زودتر از شیراک وارد سنت پترزبورگ شده بود ، قبلا با پوتین ملاقات کرده بود.
در این ملاقات ، پوتین گفت : سقوط رژیم صدام حسین که یک رژیم دیکتاتوری بود یک نکته مثبت است ; اما شیوه هایی که برای تحقق آن به کار گرفته شد، ویرانی ها و قربانی ها جنبه ناپسندی داشت .
ما از صدام حسین دفاع نمی کنیم ، اما می گوییم نباید با جنگ او را سرنگون می کردند.
80درصد کشورهای جهان دارای شرایط مشابه با عراق هستند ، پس باید با همه آنها جنگید؛ مسلما خیر.
این اقدام باید در داخل این کشورها صورت گیرد ، تنها مردم هستند که حق دارند رژیم سیاسی خود را تعیین کنند.
وی تاکید کرد ، کشورهای ما باید تمام تلاش خود را بر حفظ ثبات ساختار قوانین بین المللی که نقطه اتکای آن نقش مسلط سازمان ملل متحد است ، به کار بندند.
پوتین افزود : شواهد نشان می دهد عراق فاقد سلاحهای کشتار جمعی بود که بهانه آمریکا برای آغاز جنگ شد.
حتی در حیاتی ترین لحظات جنگ برای بقاء رژیم عراق از چنین سلاحهایی استفاده نکرد پس می توان نتیجه گرفت که عراق چنین سلاحهایی نداشت یا اینکه این سلاحها در وضعیتی قرار داشتند که قابل استفاده نبودند .
رهبران سه کشور ، جمعه شب در یک مراسم شام شرکت کردند و قرار است روز شنبه 12 آوریل مذاکرات خود را در دانشکده حقوق سنت پترزبورگ دنبال کنند.

پاریس ، برلین ، مسکو خواهان پایان سریع جنگ شدند
اعلام موضع پارلمان آلمان در باره جنگ
توافق بلر و شیراک درباره نقش سازمان ملل در آینده عراق
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر