jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۰۵۹۱۸   ۱۰ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۲:۲۷

«سیلویان بر» تحلیلگر اقتصادی شبکه فرانس24 خاطر نشان کرد به احتمال زیاد اروپا از بحران مالی امریکا فعلا در امان مانده است.

به گزارش واحدمرکزی خبر، این تحلیلگر اقتصادی افزود: نخست باید خاطر نشان کرد بانکهای اروپایی نسبتا محتاط عمل کردند و به سوی سرمایه گذاری هایی نظیر وام مسکن امریکا و اوراق بهادار نرفتند سپس باید یاداور شد بانکهای اروپایی بانکهای عمومی هستند یعنی بانکها تواما بانک سرمایه گذاری و بانک سپرده گذاری هستند و درصورتی که یکی از بخشهای بانک نظیر شعبه سرمایه گذاری مشکل داشته باشد شعبه سپرده گذاری ان به نجاتش می شتابد. در حقیقت مشکل اصلی بانکهای اروپایی امروزه کمبود نقدینگی است.

بانکهایی که نقدینگی دارند به علت بی اعتمادی به بانکهای دیگر وام نمی دهند در نتیجه نرخ بهره بین بانکی به هفت درصد رسیده است در حالی که بانک مرکزی امریکا می خواهد نرخ بهره را در سطح دو درصد حفظ کند. امروزه بانکها برای تامین اعتبار مشکلات جدی دارند و روز به روز امور خود را پیش می برند. هر چند بانک مرکزی اروپا میلیاردهایورو به بانکها تزریق کرده است این ارقام برایشان کافی نبوده است.

پیامد این وضع برای مردم اروپا نیز ملموس خواهد بود. افراد حقیقی اروپایی برای دریافت وام مسکن روز به روز مشکلات بیشتری خواهند داشت و شرکتها نیز در وضعی دشوار به سر خواهند برد زیرا به علت کمبود اعتبار بسیاری از شرکتها ممکن است در پرداخت مالیات خود مشکلاتی داشته باشند و ورشکسته شوند . 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر