jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۰۱۷۵۴   ۲۳ شهريور ۱۳۸۷  |  ۱۰:۳۷

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در ارتباط با اقدام غیر قابل توجیه دولت امریکا علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و اتهامات بی اساس و نیز اقدامات غیر قانونی و یکجانبه علیه آن شرکت ، بیانیه ای را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا این بیانیه که روز جمعه به وقت محلی منتشر شد، تصریح دارد که "این اقدام دولت آمریکا کاملاً بر اساس بهانه‌های واهی انجام گرفته و یکبار دیگر یکجانبه بودن رویکردهای دولت آمریکا را نمایان می سازد".

در ادامه این بیانیه با رد قاطعانه اتهامات بی اساس آمریکا علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و محکومیت جدی اقدامات یکجانبه و فاقد اعتبار واشنگتن در این خصوص ، اضافه شده است؛ شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران کاملا متعهد بوده و می باشد که براساس قوانین و مقررات بین المللی فعالیت نماید و تمامی اقدامات آن در چارچوب موازین بین المللی صورت گرفته و کاملاً به مقررات مربوط به صنعت کشتیرانی پایبند است .

نمایندگی ایران در سازمان ملل افزوده است؛ از سوی دیگر این شرکت هیچگاه در فعالیت های غیر قانونی از جمله در اقدامات به اصطلاح "مربوط به اشاعه تسلیحات " مداخله‌ای نداشته است ، زیرا اساسا این گونه فعالیت ها مطلقا در ایران انجام نشده است .

بر اساس این بیانیه ، همان طور که بارها مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های متعدد خود تاکید نموده اند فعالیت هسته ای ایران ، فعالیت هایی صرفا صلح آمیز بوده و کوچکترین نشانه و یا مدرکی علیه چنین واقعیت آشکاری وجود ندارد لذا با عنایت به این واقعیت که آمریکا تاکنون نتوانسته کمترین دلیلی برای اثبات ادعاهای خود در خصوص آنچه "نگرانی های اشاعه ای " درباره ایران خوانده است ارائه دهد و هیچگونه مدرکی نیز درباره ادعاهای واهی خود علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ارائه ننموده است ، انجام این گونه اقدامات غیر قانونی و یکجانبه صرفا برگ دیگری بر پرونده اقدامات بی‌فایده و سیاست ها و رفتار کورکورانه دولت آمریکا در قبال ایران می باشد.

نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در ادامه بیانیه خود آورده است؛ کاملاً غیر قابل توجیه است که دولت آمریکا برای توجیه چنین اقدامات غیر قانونی ، به تفسیرهای نادرست و انحرافی از قطعنامه 1803 شورای امنیت سازمان ملل متوسل می گردد، در حالیکه حتی خود این قطعنامه که ذاتا نیز فاقد مبنای قانونی و حقوقی می باشد، چنین اقداماتی را توصیه نکرده است.

بیانیه مذکور می افزاید؛ بسیار بدیهی است که این اقدامات دولت آمریکا صرفا با هدف در مضیقه قرار دادن رفاه مردم ایران و نیز اعمال فشارهای بی مورد بر هزاران سهامدار این شرکت می باشد که جملگی از میان مردم عادی هستند، لذا جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود محفوظ می داند تا در رابطه با هرگونه ضرر و زیان احتمالی که از بابت این اقدام خودسرانه و غیر قانونی ، متوجه شهروندان ایرانی گردد، ادعای غرامت نماید.

در پایان این بیانیه ، نمایندگی دائم کشورمان می افزاید: بی شک دولت آمریکا از طریق چنین اقداماتی بدنبال فشار بر ملتی است که برای صیانت و اعمال حقوق قانونی خود کاملا مصمم می باشد اما اگر تاریخ ملاک و مبنا قرار گیرد، چنین سیاست هایی در گذشته نتیجه ای به بار نیاورده و در آینده نیز کاملا فاقد نتیجه خواهد بود و هیچ میزانی از فشار، ارعاب و اقدامات غیر قانونی ، نخواهد توانست یک ملت بزرگ را از عزم جزم خود در دفاع از حقوق مشروع خویش ، باز بدارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

مذاکرات پنهانی وجود ندارد

مذاکرات پنهانی وجود ندارد

مهم‌ترین عاملی که موجب عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد اتخاذ مواضع قاطعانه و محکم از سوی جمهوری اسلامی بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر