jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۹۷۰۰   ۰۱ بهمن ۱۳۸۱  |  ۲۲:۲۹

جام جم آنلاین - براساس آمار رسمی سازمان آمار کشور زیمبابوه نرخ تورم دراین کشور در سال 2002 میلادی به 9/198 درصد رسید که نسبت به نرخ تورم این کشور

در سال 2001 میلادی که 1/112 درصد بود 8/86 درصد افزایش نشان می دهد.
به نوشته روزنامه اکسپانسیون در گزارش سازمان آمار زیمبابوه که روز دوشنبه 20 ژانویه منتشر شد آمده است در ماه دسامبر سال 2002 میلادی قیمت ها به نسبت ماه نوامبر 4/23 درصد افزایش یافته اند.
به طور متوسط نرخ تورم روزانه در زیمبابوه یک درصد است .
قیمت اغلب کالاهای مصرفی مانند نان ، غلات ، میوه و سبزیجات و نیز حمل ونقل عمومی به شدت افزایش یافته اند.
از دو سال پیش ، نرخ تورم بی وقفه در زیمبابوه افزایش می یابد و این کشور با یک بحران بسیار شدید اقتصادی ، مواجه است .
مردم با کمبود شدید مواد غذایی و سوخت مواجه هستند و این کشور درآمدهای ارزی خود را تقریبا از دست داده است .
نرخ بیکاری در زیمبابوه بین 60 تا 70 درصد در نوسان است .
سه چهارم جمعیت زیمبابوه زیر خط فقر زندگی می کنند و از جمعیت 8/11 میلیون نفری این کشور 8/6 میلیون نفر در خطر قحطی قرار داشته و نیازمند کمکهای غذایی هستند.
براساس آمار رسمی دولتی 8 میلیون نفر با خطر قحطی دست به گریبان هستند.
خشکسالی سال گذشته که شش کشور افریقای استوایی تحت تاثیر قرارداد عامل اصلی این قحطی است ، درعین حال سیاست بدون مطالعه رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه در تقسیم زمین های حاصلخیز سفیدپوستان بین مردم سیاهپوست باعث تشدید این قحطی شده است .
زیرا اکنون این زمین های حاصلخیز به دلیل عدم کشت و زرع بایر شده اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر