jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۸۸۷۶۲ ۲۷ تير ۱۳۸۷  |  ۱۳:۴۶

تمام شاخص های اقتصادی در آمریکا با وجود خوش خیالی های "جورج بوش" رییس جمهور این کشور، منفی است و اکنون آمریکایی های وحشت زده از این وضعیت اقتصادی ، سراسیمه در حال خارج کردن سرمایه های خود از بانکها هستند.

به گزارش ایرنا روزنامه "صبح نیویورک" روز چهارشنبه گزارش داد موج حمله مردم به بانکها برای خالی کردن حسابهای خود از ابتدای این هفته (روز دوشنبه ) از ایالت کالیفرنیا شروع شد.

این روزنامه در گزارش خود با عنوان "وحشت فزاینده آمریکایی ها از نابودی روزافزون سپرده های بانکی خود"نوشت:این موضوع از ابتدای هفته با اجتماع کالیفرنیایی ها در مقابل بانک ها شروع شد ، آنها از ترس از دست دادن پولهایشان هیاهویی به راه انداخته بودند.

به نوشته این روزنامه ،اکنون این وضعیت به نیویورک سرایت کرده و حالا نیویورکی های مضطرب و وحشت زده هم نگران این هستند که بر سر سپرده هایشان چه خواهد آمد.

روزنامه "صبح نیویورک" افزوده است:بحرانی که گریبان دو نهاد بزرگ مالی "فردی مک " و "فنی می " را گرفته ، بر این وحشت که بانکهای بیشتری ممکن است در معرض ورشکستگی قرار گیرند ، افزوده است.

دو شرکت " فنی می " و " فردی مک " بیش از نیمی از وامهای مسکن آمریکا را در اختیار دارند که حدود پنج هزار میلیارد دلار است،این دو شرکت با مشکلات مالی عمده روبرو شده اند و دولت بوش تلاش می کند تا بحران اعتباری این دو را به نوعی حل کند.

دولت بوش از کنگره تقاضا کرده که اعتبار لازم برای این دو شرکت را تصویب کند که با مخالفت دمکراتها روبرو شده است .
بسیاری در آمریکا معتقدند اگر این دو شرکت مالی در آمریکا سقوط کند ، اقتصاد و بازار نه تنها آمریکا بلکه دنیا نیز دچار مشکل و بحران خواهد شد.

روزنامه "صبح نیویورک"نوشته است: هم اکنون در سراسر آمریکا، مردم وحشت زده به دنبال راهکارهایی می گردند تا سپرده های بانکی خود را که حاصل صرفه جویی های سالیان آنها است ، از خطر نابودی نجات دهند.

"ادام اشنایدر" از مرکز مشاوره "دیلویت "یکی از صاحب نظران امور اقتصادی درباره احتمال فروپاشی بانکهای نیویورک به این روزنامه گفته است که چنین احتمالی را نباید کاملا نادیده گرفت.

در عین حال "جرج پینتو" استاد سرمایه گذاری جهانی دردانشگاه "پیس " گفته است نظام بانکی آمریکا پیکره بسیار نیرومندی دارد و گرچه در حال حاضر دوران سختی را می گذراند، در آینده توان از دست رفته خود را باز خواهد یافت.

بن برنانکی رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز در دو جلسه اضطراری کنگره برای توضیح وضعیت وخیم اقتصادی آمریکا گفته است ، اقتصاد کشور در ماههای باقیمانده از سال جاری میلادی بطور عمده پایین تر از سطح کنونی رشد خواهد کرد و دلایل عمده آن افزایش بهای انرژی ، شرایط دشوار اعتباری و ضعف بازار مسکن است.

همزمان با اظهارات برنانکی ، احتمال اعلام ورشکستگی جنرال موتورز بزرگترین شرکت خودروسازی آمریکا نیز تقویت شده و مدیران این شرکت در جستجوی دریافت وام سه میلیارد دلاری ، تعطیلی دهها کارخانه زیرمجموعه و اخراج بخش عمده ای از کارگران خود هستند.
 
افزایش بیکاری در کنار افزایش شدید بهای کالاها و اجناس بویژه کالاها و اجناس وارداتی ، آمریکایی ها را به ستوه آورده است .
عمده کالاهای مصرفی مردم آمریکا از خارج و بویژه چین وارد می شود و با توجه به کاهش شدید ارزش بهای دلار ، واردات این کالاها با هزینه بیشتری انجام می گیرد و در نتیجه به طور طبیعی ، قیمتها شدیدا بالا رفته است.
 
وزارت بازرگانی آمریکا رسما تایید می کند که ظرف 12 ماه گذشته بهای کالاها در سطح عمده فروشی آمریکا 9/2 درصد افزایش یافته که از سال 1981 میلادی تاکنون بی سابقه است.

بر اساس گزارش وزارت بازرگانی آمریکا، فشار اقتصادی بر مردم آمریکا بیشتر شده و فروش خودرو سقوط شدید داشته و یکی از مشکلات شرکتهای خودروسازی همین است.

اما جرج بوش رییس جمهوری آمریکا بی توجه به وضعیت اقتصادی کشورش ، همچنان به پیشبرد سیاستهای جنگ طلبانه خود ادامه می دهد و هر هفته میلیاردها دلار صرف حفظ نظامیان خود در افغانستان و عراق می کند.

بوش که سیاستهای جنگ طلبانه اش این کشور را عملا به یک ورشکسته اقتصادی تبدیل کرده، روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران ، سران حزب دمکرات را بخاطر مشکلات اقتصادی کشورش سرزنش کرد.

وی همچنین با متهم کردن خبرنگاران به بزرگنمایی بحث ورود آمریکا به دوران رکود همراه با تورم شدید ، گفت که سران حزب دمکرات با مانع تراشی و سنگ اندازی در مسیر سیاستهای اقتصادی ، باعث بروز این مشکلات شده اند.
 
 رییس جمهوری آمریکا گفت:"شهروندان ما به حق نگران مشکلات بازار مسکن و افزایش بهای بنزین هستند اما با وجود چالشهایی که روبروی ما قرار گرفته اند اقتصاد ما از مقاومت بسیار برخوردار است."

نکته جالبتر اینکه ، مقامهای ارشد دولت بوش بی توجه به مشکلات اقتصادی کشورشان ، در مورد دیگر کشورها هم اظهارنظر می کنند که البته در برخی موارد این موضوع باعث تمسخر آنان هم می شود.

تازه ترین نمونه آن روز چهارشنبه و هنگامی اتفاق افتاد که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی به تشریح به اصطلاح وضعیت ایران پرداخت .

"شان مک کورمک" که تلاش داشت نشان دهد تحریم ها اثرات خود را بر ایران برجای گذاشته گفت که هم اکنون تورم در آن کشور به 20 درصد نزدیک می شود و بیکاری گسترش یافته و بسیاری از شاخص های اقتصادی در ایران منفی است.

در این هنگام یکی از خبرنگاران آمریکایی حاضر در این نشست مطبوعاتی خطاب به مک کورمک گفت که "با این وضعیتی که شما ترسیم می کنید به این نتیجه می رسیم که مردم ایران نیز کم کم به وضعیتی نزدیک می شوند که هم اکنون ما در آمریکا با آن مواجه هستیم ."

به هر صورت این وضعیت اقتصادی آمریکا است و بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز معتقدند که سیاستهای بوش تاثیر عمده ای در این وضعیت داشته و اکنون نگاهها به انتخابات 14 آبانماه ریاست جمهوری در این کشور است .

شاید بی جهت نباشد که بوش در ماههای آخر حکومتش ، تا حدودی در مسیر "شاید اصلاح " این راه غلط گام برداشته است اما آیا این گامهایش فقط ظاهری است و یا جهان در عمل نیز شاهد تغییراتی در دیدگاههای جنگ طلبانه بوش خواهد بود ؟

شاید پاسخ این پرسش را بتوان در نشست روز شنبه در ژنو جستجو کرد جایی که قرار است معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا در کنار مقامهای ارشد انگلیس ، فرانسه ، روسیه ، چین و آلمان ، نشستی با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ایران داشته باشد.
 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر