jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۶۶۶۸   ۱۵ تير ۱۳۸۷  |  ۱۶:۲۰

شخصیت‌های فیلمهای خوب، همچون انسان‌های واقعی زنده‌اند و اگر در فیلمنامه، به اقتضای داستان، زندگی‌شان خاتمه یابد، در دنیای اذهان ابدی‌اند. شخصیت‌های داستانی خوب، در زندگی مخاطبان تأثیر می‌گذارند و به شکل نامحسوسی در شخصی‌ترین تصمیم‌گیری‌های مخاطبان نقش ایفا می‌کنند. قهرمانان ماندگاری که به تاریخ می‌پیوندند؛ نه تاریخ هنر و ادبیات که تاریخ حیات بشر.

 حال چه می‌شود که این‌ها را خیالی و دروغ می‌دانیم و به راحتی از کنارشان می‌گذریم، اما بی‌تأثیرترین و خنثی‌ترین انسان‌های دور و بر خود را حقیقی می‌پنداریم و چه بسا گاه، جزء جزء روابط زندگی‌شان را به عنوان تجربیاتی واقعی می‌نگریم؛ کاری که اگر کسی در مورد شخصیت‌های داستانی مطرح انجام دهد، خیالباف و مهمل‌گو نامش می‌نهیم. بیایید جور دیگری هم ببینیم. این بار الگویمان داستان‌ها باشند و قهرمانان واقعی دنیای شگفت انگیز قصه‌ها. قصه‌های دیدنی و باورکردنی قاب جادویی سینما.

«در بعضی فیلم‌ها دنیا‌هایی که نشان داده می‌شوند، به گونه‌ای هستند که شما دلتان می‌خواهد برای همیشه ساکن آنها شوید؛ من اگر بتوانم هر روز سانست بولوار را خواهم دید»

و این دنیاها بیش از هر چیز متعلق به شخصیت نورما دزموند است. ستاره دهه گذشته‌ای که با آرزو‌های محالش، با خیالبافی‌های دروغینش و با فریفتگی شهرت فاجعه‌ساز می‌شود. در فیلم نورما با این توصیف خانه‌اش معرفی می‌شود: «ساختمان باشکوهی به سبک ایتالیایی که در اثر مرور زمان فرسوده، غم‌انگیز و متروکه شده بود و باغچه کوچکش را علف هرز پوشانده بود». پس: نورما الف) ثروتمند است ب) با به سن گذاشته است؛ چنانچه خانه‌اش هم در اثر مرور زمان مثل خودش فرسوده شده ج) سرنوشت غم‌انگیزی دارد؛ چراکه این خانه به گفته همسر سابق نورما و خدمتکار کنونی او، مورد بی‌توجهی قرار گرفته (مثل خود او) و د) مطرود است و فراموش شده باز هم درست مثل خانه‌اش که متروکه است. تنهایی مهمترین ویژگی نورماست که خدمتکار آن را با این مقایسه بهتر به ما می‌شناساند: «شبیه آن پیرزن فیلم «آرزو‌های بزرگ» بود. همان خانم هاویشام ژولیده در آن لباس عروسی پاره که سرخوردگی‌هایش را سر دنیا خالی می‌کرد».

 نورما به علاوه خودبرتربین و سرشار از غرور کاذب است؛ غروری که با قتل یک انسان هم شکسته نمی‌شود و در این دیالوگ‌های او بخوبی قابل روِیت است: «ستاره‌های بزرگ، غرور‌های بزرگ دارند... هنوز هم (هنرپیشه معروف سینما) هستم. این فیلم‌ها هستند که از اهمیت افتاده‌اند... مرده‌اند... تمام شده‌اند». خودبینی نورما تا به آنجاست که اگر هم تصمیم می‌گیرد خودش را بکشد و این کار را نمی‌کند، دلیلش را چنین عنوان می‌کند که نتوانسته در حق آدم‌هایی که انتظار بازگشت دوباره او روی صحنه را می‌کشند، بی‌انصافی کند! اما حقیقت این است که این آدم‌ها سال‌هاست که تحمل دیدن او را هم روی پرده سینما ندارند.

این اوست که تمام شده و مرده؛ مثل خانه‌اش، شهرتش و همه یادگار‌های دوران اوج و محبوبیتش. نورما بیش از آن که منفور باشد، ترحم‌برانگیز است و عبرت‌آموز. دنیای او اگر به‌زعم لینچ، ارزش سکونت دائم دارد، چه بسا برای هشداری است که ما همگی در غالب لحظه‌های زندگیمان نیازمند آن هستیم.

آزاد جعفری‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر