jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۲۴۲۵ ۲۹ خرداد ۱۳۸۷  |  ۰۰:۲۱

اصفهان - خبرنگار جام‌جم: رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در بیست و نهمین اجلاس شورای وزیران صندوق اوپک در اصفهان، پیشنهادهایی را برای تقویت عملکرد اوپک و بهبود وضعیت بازار جهانی نفت مطرح کرد. محمود احمدی‌نژاد به عنوان اولین پیشنهاد گفت: کاهش روزافزون ارزش دلار از مهمترین مشکلات امروز جهان است و خسارت ناشی از این امر، اقتصاد جهانی بویژه کشورهای صادرکننده انرژی را تحت تاثیر قرار داده است و با توجه به این که این پدیده همچنان ادامه دارد و به ارزش ذخایر ارزی کشورهای عضو اوپک ضربه وارد کرده است، لذا پیشنهاد خود در اجلاس سران کشورهای اوپک در عربستان مبنی بر این که باید ترکیبی از ارزهای معتبر را مبنای معاملات نفتی قرار داد و کشورهای عضو ارز جدیدی را به همین منظور تعریف کنند، تکرار می‌کنم.

رئیس‌جمهور در پیشنهاد دوم خود چنین اظهار کرد: تفاوت درآمد تولید و صادرکنندگان انرژی با برخی دولت‌های واردکننده، ناعادلانه و نگران‌کننده است و با توجه به این که در این کشورها حدود 70 درصد از نرخ فروش به مصرف‌کنندگان نهایی، مالیات است و این اجحافی آشکار بر مصرف‌کنندگان است، بنابراین کاهش مالیات‌ها را راه برون‌رفت از تبعات افزایش نرخ انرژی در این کشورها می‌دانم.

احمدی‌نژاد در سومین پیشنهاد خود عنوان کرد: تهدیدها و ناامنی‌های تحمیلی ناشی از خودخواهی‌های برخی دولت‌های زیاده‌طلب بخصوص در برخی از مناطق انرژی‌خیز جهان با ایجاد التهاب روانی در بازار انرژی، آثار فزاینده‌ای بر اقتصاد جهانی تحمیل کرده است. همچنین هزینه لشکرکشی‌های این قدرت‌ها از طریق تحمیل مالیات‌های سنگین و کاهش ارزش دلار جبران می‌شود که دولت‌ها و ملت‌ها باید جلوی چنین اقدماتی را بگیرند.  چهارمین پیشنهاد رئیس‌جمهور تاکید بر تاسیس بورس جدید نفت با همکاری اعضا، تبدیل ذخایر ارزی موجود به ارز‌های معتبر و تاسیس بانک اوپک برای صیانت از ذخایر ارزی و منافع ملی اعضا بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر