jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۵۰۰۶   ۱۷ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۱:۲۶

براساس آمارهای ارائه شده رسمی ، یک میلیون و 800هزار کودک کار در ایران وجود دارد که 400هزار نفر از آنها زیر 15سال هستند.

یک کارشناس حقوق کودک در حاشیه «پنجمین جشنواره کودک ، طبیعت و توسعه پایدار» با بیان این مطلب گفت : متاسفانه بازرسان وزارت کار و امور اجتماعی تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر بهسازی و ایجاد شرایط مناسب برای دسترسی بچه های کار به آموزش و حداقل زندگی ارائه نکرده اند. احمد آملی افزود: خانه کارگر، وزارت کار و دیگر سازمان های غیردولتی موظفند در زمینه حمایت از کودکان کار فعالیت منسجم تری بکنند. آملی تعداد کودکان خیابانی شناسایی شده در تهران را 25هزار نفر عنوان کرد و گفت : عمده این کودکان از مهاجرانی هستند که بین 6تا 13سال دارند. او از بحران افزایش میزان اعتیاد در میان دانش آموزان سخن گفت و افزود: براساس تحقیقی که روی 300کودک خیابانی در مشهد صورت گرفته ، 25درصد آنان به انواع مواد مخدر معتاد بوده اند؛ 26درصد کارتن خواب و 24درصد آنها را کودکان افغان تشکیل می داده اند. به گفته آملی ، تعداد کودکان معتاد حدود 100هزار نفر است که این رقم بشدت در حال افزایش است . او وضعیت کودکان در جهان را رقتبار خواند و گفت : 250میلیون کودک محروم از نظام آموزشی در جهان مشغول به کارند که قربانی شرایط سخت اجتماعی کشورهای خود هستند و از 800میلیون انسان بیسواد در جهان 130میلیون نفر آنان را کودکان دختر تشکیل می دهند و در حال حاضر 250میلیون کودک محروم از آموزش به کار مشغول هستند. عضو انجمن دفاع از کودک نیز در این مراسم گفت : نگاه سیستم حقوقی در ایران با نیازهای کودکان انطباق ندارد. مریم بابایی افزود: در قوانین ما در زمینه پیشگیری از جرم ، کار خاصی صورت نگرفته است ؛ به طوری که منتظریم تا کودک اشتباهی بکند و او را راهی کانون اصلاح و تربیت کنیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر