Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۴۹۷۸۳ ۰۱ آبان ۱۳۸۶  |  ۱۰:۱۳

فارس: رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با یک نشریه تخصصی آمریکایی از اتمام عملیات تبدیل ذخایر دلاری کشور به سایر ارزهای خارجی خبر داد.


طهماسب مظاهری رئیس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه با نشریه آمریکایی امرجینگ مارکت گفت: عملیات تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی ایران از طریق تبدیل ذخایر دلاری به سایر ارزها تقریبا کامل شده است.
وی افزود:« ما این عملیات را به بهترین نحو انجام داده ایم و حداکثر نتیجه لازم را کسب کرده ایم».
بنابراین گزارش، در حال حاضر اکثر مشتریان نفت ایران در قبال واردات نفت ارزهایی به غیر دلار به ایران می پردازند.
بر اساس این گزارش اقدام ایران در تبدیل ذخایر دلاری خود به سایر ارزها به دلیل کاهش شدید ارزش دلار منافع بسیاری برای این کشور به دنبال داشته است.البته مسائل سیاسی نیز یکی از انگیزه های ایران در انجام این کار بوده است.
وزارت دارائی امریکا اعلام کرده است کشورهای بسیاری در حال تبدیل ذخایر دلاری خود به سایر ارزها هستند.
سرمایه گذاران آسیایی 52 میلیارد دلار از اوراق منتشر شده توسط وزارت دارائی امریکا را در ماه اوت فروختند.
ژاپن در همین ماه 23 میلیارد دلار، چین 14 میلیارد دلار و تایوان 5 میلیارد دلار از این اوراق را در ماه اوت فروختند.فروش این حجم از اوراق دلاری از سال 1998کشورهای عربی واقع در حوزه جنوبی خلیج فارس نیز اکنون 30 درصد از ذخایر ارزی خود را در قالب ارزهای غیر دلاری نگهداری می کنند.
صندوق های سرمایه گذاری در این کشورها نیز که درآمدهای حاصل از صادرات نفت در این کشورها را به خود اختصاص می دهند در این جهت گام برداشته اند.
قطر اعلام کرده است بیش از 50 درصد ذخایر خود را به دلار تبدیل کرده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر