سرپرست وزارت خارجه کشورمان:

اعتماد متقابل، سیاست همسایگی شهید رییسی بود

باقری، سرپرست وزارت خارجه گفت: نقطه شروع سیاست همسایگی شهید رئیسی اعتماد متقابل سیاسی بود و این با نوع رویکرد ایشان و ورود شهید رئیسی به عرصه سیاست خارجی چهره جدیدی از جمهوری اسلامی ایران نزد کشور‌های همسایه و منطقه ایجاد کرد.
کد خبر: ۱۴۶۲۳۲۴

به گزارش جام‌جم آنلاین، علی باقری سرپرست وزارت خارجه صبح امروز در حاشیه نشست هیئت دولت اظهارداشت: ما با اعضای حاضر در نشست وزرای امور خارجه مجمع گفت و گوی همکاری آسیا در تهران بر لزوم کمک رسانی سریع و بدون قید و شرط به مردم مظلوم فلسطین در زمینه‌های غذا دارو سوخت و تجهیزات پزشکی صحبت‌های خوبی داشتیم.

وی گفت: در حاشیه این نشست ملاقات‌های خوبی را با برخی از وزرای خارجه یا معاونین وزرای خارجه کشور‌های عضو انجام دادیم، موضوعات و مسائل دوجانبه‌ای را در این ملاقات‌ها مطرح کردیم و بازیابی نسبت به روابط دو طرف انجام دادیم.

سرپرست وزارت خارجه تصریح کرد: نشست تهران بستری را جهت تعامل و گفت و گوی دیگر مقامات خارجی با یکدیگر فراهم کرد و این نشست مورد توجه رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفت.

باقری افزود: نقطه شروع سیاست همسایگی شهید رئیسی، اعتماد متقابل سیاسی بود و این با نوع رویکرد ایشان و ورود شهید رئیسی به عرصه سیاست خارجی چهره جدیدی از جمهوری اسلامی ایران نزد کشور‌های همسایه و منطقه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: از همان ایام تحلیف شهید رئیسی نمایندگان کشور‌های خارجی که به تهران آمده بودند و دیدار‌های دوجانبه را با آقای رئیسی داشتند، ما شاهد بودیم دریافت آن‌ها پس از ملاقات با شهید رئیسی به خوبی نشان می‌داد زمینه جهت اعتماد متقابل سیاسی برای آن‌ها کاملاً ایجاد شده بود.

سرپرست وزارت خارجه تصریح کرد: حتماً باید این اعتماد متقابل سیاسی با تعاملات اقتصادی دنبال شود تا بتوانیم منطقه با ثبات و رو به پیشرفتی را داشته باشیم و بر همین اساس در بیانیه نشست اخیر تهران علاوه بر موضوعات سیاسی که مورد توجه قرار گرفت، موضوعات و مسائل اساسی اقتصادی که می‌تواند پیوند‌های میان کشور‌های آسیایی را درهم تنیده‌تر و مستحکم‌تر کند نیز مورد توجه قرار گرفت.

باقری بیان کرد: در ملاقات‌های صورت گرفته در حاشیه نشست اخیر در تهران بحث‌های اقتصادی نیز مورد توجه قرار گرفت و بعضی موانع در مسیر پیشرفت پروژه‌ها و تعاملات تجاری میان دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفته نتایج خوبی را هم به همراه داشت.

وی افزود: دولت آیت الله رئیسی در سیاست خارجی به گونه‌ای عمل کرد که مسیرش اجماعی بود، رویکرد سیاست خارجی شهید رئیسی نه در داخل و نه در خارج مخالفی نداشته است مگر آنکه دشمن ایران بوده باشند. از ابتدای مذاکرات لغو تحریم‌ها آقای رئیسی به صراحت اعلام کردند که ما هم به دنبال رفع تحریم‌ها هستیم و هم مسیر مذاکرات را به طور جدی دنبال می‌کنیم.

سرپرست وزارت خارجه خاطرنشان کرد: امروز همه شاهدند جمهوری اسلامی ایران یک مسیر درست و منطقی را در سیاست خارجی خود دنبال کرد و ما امروز در یک جایگاه ممتازی در عرصه مذاکرات قرار داریم و دولت جدید قاعدتاً با انرژی و نیرویی جدید می‌تواند در مسیری که ما دنبال می‌کردیم حرکت کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها